22 maja 2024

Gala Twórczości Lekarskiej – wzajemne inspiracje

Spotkanie zwieńczyło kilkumiesięczną pracę twórczą lekarzy malujących, fotografujących i piszących poezję i prozę.

Fot. arch. prywatne

23 marca 2024 r. w Strefie Kultury Poleczki odbyła się Gala Twórczości Lekarskiej „Wzajemne inspiracje” zorganizowana przez Komisję ds. Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Przewodnicząca komisji dr Bożena Hoffman-Golańska wiosną ubiegłego roku chciała połączyć wspólne pasje lekarzy, którzy uczestniczyli w warsztatach literackich w Domu Literatury, z lekarzami malującymi obrazy w pracowni malarskiej oraz z sekcją lekarzy pasjonatów fotografii.

Od maja 2023 r. – z przerwą wakacyjną – wybierany był w czasie warsztatów literackich utwór miesiąca, który wędrował do malarzy i fotografików, by stać się inspiracją. Jednocześnie zwrotnie do literatów trafiał wybrany obraz miesiąca, by pobudzić pióra i skłonić lekarzy piszących do refleksji, wiersza, opowiadania. Wszyscy uczestniczący w tym lekarze byli ciekawi, co z tego wyniknie.

Obrazy nie miały ilustrować wierszy, wiersze nie miały opisywać obrazów. Fotografie miały być artystyczną wizją przeczytanych słów. Bożena Hoffman-Golańska zagrzewała wszystkich do pracy twórczej, miała w sobie niegasnący zapał – i chyba dzięki temu muzy fruwały nad pracowniami, by wreszcie na koniec roku zaowocować całkiem pokaźnym zbiorem literacko-malarsko-fotograficznym.

Nad literatami czuwał prezes Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz w czasie spotkań z cyklu „Ostry dyżur literacki”. Dzięki temu utwory poddawane kuracji warsztatowych uwag i cięć zyskiwały zdrowszy wygląd. Pracownia malarzy lekarzy z dr. Włodzimierzem Cerańskim na czele pracowała intensywnie, a prace zaskakiwały literatów feerią barw i różnorodną tematyką.

Dr Mirosław Żydecki, prowadzący sekcję lekarzy fotografików, dostarczył wiele prac ilustrujących poezję, a także artystyczne portrety twórców. Wspaniała Gala Twórczości Lekarskiej zgromadziła wszystkich razem. Dr Bożena Hoffman-Golańska oraz prof. Bohdan Wasilewski prezentowali efekt kilkumiesięcznych twórczych zabiegów. Przeplatali słowem literatów obrazy, a obrazami słowa.

Czekamy na kolejne inspiracje, wspaniałe inicjatywy komisji i dziękujemy serdecznie za wsparcie, możliwość rozwijania pasji, oddech od codziennych obowiązków i medycznych wyzwań.

Katarzyna Wierzbicka