Zlikwidowali studia podyplomowe z homeopatii

– Proszę przyjąć podziękowania za likwidację studiów podyplomowych „Homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji” – tymi słowami prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz zwrócił się do rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. Przemysława Jałowieckiego.

Foto: pixabay.com /CC0

„Zarządzenie Waszej Magnificencji w tej sprawie traktuję jako odpowiedź na moje pisma wystosowane w kwietniu 2014 roku, sprzeciwiające się otwarciu tego typu studiów. Już wówczas uważałem, że prowadzenie na wyższej uczelni medycznej zajęć z metod postępowania, których skuteczność nie jest potwierdzona rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami naukowymi jest nieporozumieniem i działaniem, obniżającym prestiż Uniwersytetu” – dodał prezes NRL w piśmie do rektora.

W kwietniu tego roku Naczelna Rada Lekarska wygrała proces toczony z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie stanowiska samorządu lekarskiego dotyczącego homeopatii. W toku rozprawy sąd podzielił argumenty Naczelnej Izby Lekarskiej oraz stwierdził, że brak jest dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii.

W ocenie prezesa samorządu lekarskiego to, że rok akademicki 2016/2017 nie będzie kolejnym rokiem „promocji metod postępowania, które nie znajdują należytego oparcia w wiedzy naukowej”, jest budujące. „Mam nadzieję, że Śląski Uniwersytet Medyczny nie będzie w przyszłości ponawiał tego rodzaju eksperymentów i otwierał studiów podyplomowych z innych, mających swoich zwolenników, nienaukowych metod postępowania z chorymi jak np. urynoterapii, irydologii, wróżbiarstwa lub innych podobnych nienaukowych dziedzin działalności uzdrowicielskiej” – podkreślił Maciej Hamankiewicz.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.