Pamiętamy o chorych na padaczkę

Dziś, tj. 26 marca, kolejny raz obchodzimy Światowy Dzień Epilepsji. Ma on przypominać, że osoby cierpiące na padaczkę żyją wśród nas oraz obalać mity związane z tą chorobą. Na padaczkę choruje ok. 50 mln ludzi na całym świecie. W naszym kraju problem ten dotyczy 400 tys. osób.

Fiolet to symbol Światowego Dzień Epilepsji. Foto: Marta Jakubiak

Padaczka może pojawić się po urazie głowy, udarze lub zapaleniu mózgu i może ją także wywołać guz mózgu. Niemniej u większości przypadków przyczyna choroby nie jest znana. Istnieje ponad 40 różnych rodzajów napadów padaczkowych (m.in. z drgawkami ciała, wyłączeniem świadomości, zaburzeniami wzroku, słuchu, smaku i węchu czy utratą przytomności).

Symbolem Światowego Dzień Epilepsji jest kolor fioletowy. Na znak solidarności, 26 marca ludzie na całym świecie dodają jakiś akcent w tym kolorze do swojego ubioru. Polskie Towarzystwo Epileptologii zachęca, aby wzorem innych krajów, tego dnia fioletowymi dodatkami zaakcentowali swoją solidarność ze wszystkimi osobami zmagającymi się z padaczką.

Różne organizacje zrzeszające osoby chore na padaczkę będą tego dnia przeprowadzać akcje ulotkowe na temat tej choroby, np. w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, lek. Wiktoria Rajczyk z Katedry i Kliniki Neurologii wygłosi wykład „Prawie wszystko o epilepsji”.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.