Rekordowa darowizna na charytatywnym koncercie

Wyjątkową szczodrość okazali słuchacze Charytatywnego Koncertu Muzyki Filmowej, który w ostatni piątek odbył się w cieszyńskim Kościele Jezusowym. Podczas kwesty zebrano aż 16 847,74 zł. Środki te trafią na zakup nowoczesnego videoduodenoskopu dla Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Śląskiego.

a b

Nie zawiedli się ci, którzy licznie przybyli na koncert zorganizowany przez Szpital Śląski, Fundację Zdrowia Śląska Cieszyńskiego i Starostwo Powiatowe. Wydarzenie odbywało się w ramach XXVII Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Gości zgromadzonych w Kościele Jezusowym przywitali Inez Scherle – wiceprezes Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, Czesław Płygawko – dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz Janusz Król – starosta Powiatu Cieszyńskiego.

– Szpital Śląski w Cieszynie jest bardzo ważny. Każdy może korzystać z jego usług, ale też każdy może przyczynić się do jego rozwoju poprzez choćby najmniejszą wpłatę – mówiła podczas wydarzenia Inez Scherle. Dyrektor Czesław Płygawko dodał natomiast, iż cieszy fakt, że z roku na rok balkony kościoła w czasie charytatywnego koncertu zapełniają się coraz bardziej.

0 1

10 11

– Dziękuję za liczne uczestnictwo. Dzisiejszy koncert jest wartością samą w sobie. Widać, że społeczeństwo wspiera cieszyński szpital, ale bez pomocy starostwa nie wszystko byłoby możliwe – zaznaczał dyrektor Szpitala Śląskiego. Janusz Król dodał z kolei: – Dbamy o szpital, ponieważ nowoczesny sprzęt zabezpiecza zdrowie wszystkich mieszkańców. A orkiestra i wykonawcy dzisiejszego koncertu to ekstra liga – przekonywał starosta, życząc słuchaczom wspaniałych wrażeń.

Przeboje muzyki filmowej oraz jej ilustracyjne możliwości podczas ponad dwugodzinnego koncertu zaprezentowała Orkiestra Kameralna i soliści pod batutą Jean-Claude’a Hauptmanna. Najpiękniejsze muzyczne tematy ze znanych filmów przeniosły gości w wyjątkowy nastrój. W repertuarze znalazły się przeboje z produkcji takich, jak: „Misja”, „Lista Schindlera”, „Pianista”, „Forrest Gump”, „Piraci z Karaibów”, „Gladiator”, „Dom”, „Polskie drogi” i wiele innych.

– Muzyka nadaje ton i wyraz artystyczny filmom. Komponowana na potrzeby dzieła filmowego jest warstwą dopełniającą, charakteryzującą postaci, nastrój, przeżycia psychiczne bohaterów. Często zdarza się, że muzyka filmowa zaczyna żyć własnym życiem, że staje się bardziej sławna niż film, któremu towarzyszyła – mówił Jean-Claude Hauptmann.

2 3

4 5

– Przygotowaliśmy najlepsze kompozycje kultowych kompozytorów, najpiękniejsze muzyczne tematy z niezapomnianych filmów. Mamy nadzieję, że dzisiejszy koncert był świętem nie tylko dla nas, odtwórców, lecz także dla słuchaczy – podsumował znakomity dyrygent.

Od pierwszych taktów drżały posady cieszyńskiego kościoła, kiedy sercami słuchaczy zawładnął Ennio Morricone. Gdy ucichły ostatnie dźwięki z filmu „Misja”, zabrzmiały tony mroczne i pełne dramatyzmu. Muzyka grana podczas koncertu zmuszała do refleksji nad tragizmem i bezsensownością wydarzeń czasów wojny. Były to dźwięki o Polakach – muzyczna ilustracja wieloletniej gehenny znakomitego kompozytora i pianisty.

Następnie muzycy przenieśli słuchaczy w obszary pięknej i tragicznej miłości, po czym – uwiedzeni przez francuskiego dyrygenta – poznali świat muzyki musicalowej. Na czas kwesty orkiestra zaprezentowała utwór „Typewriter”, w którym główną rolę zagrała maszyna do pisania. Kolejno wysłuchano motywów przywołujących cygański żywot, pudełko czekoladek Forresta Gump’a, a następnie przeniesiono słuchaczy do świata gladiatorów i piratów. W finale zabrzmiał wyjątkowy utwór autorstwa J. C. Hauptmanna – „Pamiętam tamten sierpień”.

6 7

8 9

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego wraz ze Szpitalem Śląskim, przy wsparciu starostwa od 7 lat organizuje charytatywną zbiórkę. Pozyskane do tej pory środki finansowe pozwoliły na zakup m.in. elektromiografu dla Oddziału Neurologicznego, laparoskopu dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, napędu ortopedycznego dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, lasera dla Oddziału Urologicznego. Stacja Dializ zyskała nowy aparat do hemodializy, czyli tzw. sztuczną nerkę, a Zakład Diagnostyki Obrazowej – USG do diagnostyki onkologicznej.

– Dzięki dzisiejszej kweście i tej szczególnej pomocy finansowej coraz bliżej jest do finalizacji zakupu drogiego sprzętu, videoduodenoskopu, który będzie służyć wszystkim mieszkańcom powiatu cieszyńskiego do specjalistycznych badań i zabiegów operacyjnych na drogach żółciowych i trzustkowych – wyjaśnił znaczenie nowego sprzętu Stanisław Mikołajczyk, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej.

Organizatorzy wydarzenia ufają, że koncert w wykonaniu wybitnych muzyków był dla wszystkich gości wyjątkowym przeżyciem artystycznym i już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję wydarzenia.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.