Smog: gdzie przekroczono normy o 3000 procent?

Wyłączamy kasowniki w walce o czyste powietrze – podał na Facebooku warszawski ratusz. W stolicy, w Małopolsce i na Śląsku w niedzielę odnotowano znaczne przekroczenia norm pyłów. Dziś niestety nie jest lepiej.

Foto: pixabay.com

W niedzielę w woj. śląskim – głównie w południowej i centralnej części regionu – dopuszczalne normy w ujęciu godzinnym były przekroczone nawet o kilkaset procent.

W poniedziałek prezydent Rybnika powiedział, że najlepiej w ogóle nie opuszczać domu. W ślad za tymi słowami podjął decyzję, że dzieci z Rybnika jutro i pojutrze nie będą musiały iść do szkół i przedszkoli. Według jednego z lokalnych portali, dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu w tym mieście miały zostać przekroczone nawet o 3000 proc.

– Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń, znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz – powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni mieszkańcy również Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Miejskie władze kolejny raz zaapelowały o zwracanie uwagi na to, czym pali się w domowych piecach .

Nazwa „smog” powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Wchodzące w skład smogu związki chemiczne i pyły mogą wywoływać m.in. napady astmy oraz powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli i niewydolność oddechową. Smog zwiększa także zachorowalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, inf. własna

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. gogol
  Sty 10, 2017 - 09:27 PM

  Niedługo maseczki ochronne na twarz i urządzenia oczyszczające powietrze w domu będą obowiązkowym wyposażaniem każdego Polaka… niestety dopóki nic nie zostanie w tej sprawie zrobione takie będą realia

  ODPOWIEDZ
  • redmine
   Sty 11, 2017 - 09:39 PM

   Z tymi oczyszczaszami to bym się pospieszył. Kumpel jest zatrudniony w polskim elektromarkecie i mówił, że ostatnio nie nadążają z dostawami , bo tak dobrze schodzą. ja tam nie jestem do tego aż tak bardzo przekonany, ale wiem, że na niektórych to działa

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.