NRL wzywa do zaprzestania represji wobec tureckich lekarzy

Oświadczenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 31 stycznia 2018 r. dotyczące poparcia dla działań Tureckiego Stowarzyszenia Lekarskiego.

Foto: pixabay.com

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej – organu samorządu zawodowego zrzeszającego i reprezentującego wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce – wyraża stanowcze poparcie dla koleżanek i kolegów z Tureckiego Stowarzyszenia Lekarskiego, którzy stoją wobec bezprecedensowych represji ze strony władz państwowych za swoją antywojenną postawę wyrażoną publicznie w dniu 24 stycznia 2018 r. w oświadczeniu zatytułowanym „Wojna jest sprawą ze sfery zdrowia publicznego”, i przekazuje im słowa naszej solidarności z nimi.

Z absolutnym niedowierzaniem przyjęliśmy do wiadomości informacje o wydarzeniach mających obecnie miejsce w Turcji, dotyczących czołowych przedstawicieli Tureckiego Stowarzyszenia Lekarskiego – powszechnie szanowanej organizacji zawodowej należycie reprezentującej lekarzy ze swojego kraju – polegających na zatrzymaniu członków rady Stowarzyszenia oraz przeszukaniach dokonywanych w ich miejscach pracy.

Tego rodzaju działania przeciwko lekarzom, którzy sprzeciwili sie działaniom militarnym nieuchronnie prowadzącym do tragedii humanitarnej i powodującym nieodwracalne szkody fizyczne, psychiczne, społeczne i środowiskowe, są niedopuszczalne. W imieniu polskich lekarzy i lekarzy dentystów przyłączamy sie do międzynarodowych organizacji lekarskich, potępiając aresztowania i groźby przemocy fizycznej oraz wzywamy władze tureckie do natychmiastowego zaprzestania represji, które naruszają podstawowe prawa: do zdrowia, wolności zrzeszania się i wolności słowa.

Dr Maciej Hamankiewicz
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Dr Marek Jodłowski
Sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.