Alergolodzy pomogli opracować bezpłatną aplikację dla alergików

Alergie stanowią bardzo ważny, ale często bagatelizowany problem zdrowotny. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo częstym schorzeniem w polskiej populacji.

Na podstawie wyników największego badania epidemiologicznego chorób alergicznych można oszacować, że ponad 14,5 mln osób w Polsce cierpi na nieżyty nosa, a ponad 8,5 mln na alergiczny nieżyt nosa.

– Objawami alergicznego nieżytu nosa są wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania i świąd nosa, kichanie i objawy spojówkowe – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

– Alergiczny nieżyt nosa znacząco obniża jakość życia chorych, wpływa na życie społeczne oraz zmniejsza efektywność nauki i pracy. Nieleczony lub nieprawidłowo leczony, może być przyczyną powikłań ze strony dolnych dróg oddechowych, zatok przynosowych i uszu – dodaje dr Piotr Rapiejko .

Przyczyn alergii może być wiele, wśród najczęściej występujących wymienia się zanieczyszczenie środowiska i występujące w środowisku alergeny.

Nasilenie objawów chorobowych jest ściśle uzależnione od stopnia ekspozycji na aeroalergeny, na które chory jest uczulony. Ważne, by pacjenci zagrożeni objawami alergii monitorowali stan otoczenia, czynniki im zagrażające oraz swoje objawy. Zmniejszenie ekspozycji na alergeny, obok immunoterapii alergenowej oraz farmakoterapii, jest zasadniczym elementem leczenia chorób alergicznych.

Z pomocą alergikom przychodzą nowoczesne rozwiązania telemedyczne, takie jak nowa aplikacja mobilna Apsik!, stworzona we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych w Warszawie. Aplikacja pozwala kompleksowo monitorować stan otoczenia, a także samopoczucia swojego i swoich bliskich – dzięki temu wspiera specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentem.

– Aplikacja mobilna Apsik! dostarcza pacjentom aktualnych danych pogodowych i dotyczących zanieczyszczeń, pozwala szybko i łatwo uzyskać dostęp tylko do tych informacji, które dotyczą indywidualnego pacjenta oraz na bieżąco kontrolować stan zdrowia i samopoczucia alergika – mówi Katarzyna Rembisz z firmy która zainicjowała opracowanie aplikacji.

Apsik! posiada dzienniczek, w którym można zapisywać codzienne obawy związane z alergią. Jeśli zapisy wskazują, że objawy są od co najmniej trzech dni niekontrolowane, aplikacja powiadamia o tym pacjenta, by mógł przekazać informację o tym swojemu lekarzowi i skonsultować z nim swoje wyniki.

– Aplikacja z funkcją dzienniczka i alertami przypominającymi pacjentowi o kontroli objawów to cenne wsparcie dla opieki nad chorymi cierpiącymi z powodu alergii – mówi dr Piotr Rapiejko. – Zaangażowanie pacjenta w proces terapii, w tym stałej kontroli objawów jest bardzo ważne dla jakości życia chorych z alergią. Nowoczesna forma telemedyczna aplikacji okazuje się dla pacjentów bardzo przystępna i wygodna, a to wspiera specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentem – dodaje.

Apsik! pozwala znaleźć gabinety lekarzy alergologów w najbliższej okolicy (funkcja automatycznej lokalizacji) oraz na terenie całej Polski – wyniki są wyświetlane na mapie z możliwością wytyczenia automatycznej trasy dojazdu. Jest do pobrania bezpłatnie w App Store i Google Play. Aplikacja ma cztery główne funkcje:

  • Dbaj o samopoczucie: monitoruj nasilenie objawów aby ograniczyć ryzyko reakcji alergicznej.
  • Stwórz własną mapę pyleń: otrzymuj powiadomienia dotyczące zmiany stężenia alergenów.
  • Bądź na bieżąco: sprawdzaj aktualne dane o pyleniu i alertach smogowych.
  • Miej kontakt z lekarzem: znajdź gabinet alergologa w Twojej okolicy i skonsultuj z nim wyniki.

Aplikacja Apsik! umożliwia użytkownikowi personalizację komunikatów o pyleniu. Podczas logowania każdy użytkownik wybiera rośliny, na których pyłki jest uczulony i otrzymuje wyłącznie wybrane informacje. Apsik! umożliwia bieżące śledzenie pylenia wybranych alergenów i możliwość tworzenia zestawień, na których widać poziom pylenia oraz indywidualne nasilenie objawów w określonych ramach czasowych.

Aplikacja na bieżąco pobiera dane ze stacji pogodowych oraz stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza. To ważne, ponieważ zanieczyszczenie powietrza może znacząco nasilać objawy alergiczne. Aplikacji używa się intuicyjnie – aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze. Istnieje możliwość utworzenia w niej wielu kont i przełączania się między nimi, co daje możliwość kontrolowania również objawów u członków rodziny, na przykład u dzieci.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.