Zmiany w leczeniu białaczki

Resort zdrowia chce, aby osoby chore na białaczkę używały tańszych zamienników. W ostatni piątek wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki i towarzyszący mu eksperci próbowali przekonać pacjentów, że leki generyczne są w pełni bezpieczne i tak samo skuteczne, jak leki zarejestrowane wiele lat temu.

25 kwietnia 2014 roku przedstawiciele środowiska pacjentów i lekarzy zostali zaproszeni w celu rozwiania narastających wątpliwości związanych z zapewnieniem dostępu do leczenia imatynibem w ramach refundacji w katologu chemioterapii. Nastąpi to już od 1 lipca br. Część pacjentów od dawna nie kryje swego niepokoju.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, podczas spotkania przedstawiciele pacjentów podkreślali chęć otrzymywania „pełnych informacji” dotyczących planowanych zmian w formule leczenia przewlekłej białaczki szpikowej. Chcieliby dostawać również informacje z zakresu bezpieczeństwa prowadzenia terapii onkologicznych z zastosowaniem leków generycznych. Resort zobowiązał się je przygotować.

„Na spotkaniu obie strony proponowały różne rozwiązania związane z wyeliminowaniem tych zagrożeń i wypracowaniem kompromisowego rozwiązania gwarantującego pacjentom z przewlekłą białaczką szpikową pełne bezpieczeństwo leczenia. Spotkanie trwało ponad 4 godziny, co dobrze wróży na przyszłość” – czytamy na stronie internetowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, którego przedstawiciele rozmawiali z wiceministrem Radziewiczem-Winnickim.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. hematolodzy dr Tomasz Sacha i dr Ewa Mędraś, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Jacek Gugulski, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, a także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Farmaceutycznego oraz Instytutu Farmaceutycznego.

Zobacz prezentację Ministerstwa Zdrowia dotyczącą leków generycznych

mt

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.