Zastrzyk czy hejt? W Katowicach o kulisach ruchu antyszepionkowego

Ponad 5,5 tys. rodziców z woj. śląskiego odmówiło zaszczepienia swoich dzieci. Z otwartą przyłbicą o popularności tzw. ruchu antyszczepionkowego rozmawiano w Katowicach podczas kolejnej edycji Wojewódzkiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Zaszczep się – bądź zdrów”.

 

Foto: ŚIL

Pierwszy wykład wygłosił dr Dawid Ciemięga – lekarz z Tychów, który postanowił walczyć na drodze sądowej z opiniami na swój temat, wyrażanymi przez anonimowych użytkowników internetu.

– Powiedziałem „dość!”. Nie będę tolerował zachowań godzących w mój wizerunek i dobro dzieci – podkreślił tyski pediatra. W czasie swojego wystąpienia mówił m.in. o reakcjach rodziców na informacje o tym, że szczepienia wywołują autyzm.

Dodał, że zawsze stara się przedstawiać rodzicom fakty i tłumaczyć, skąd biorą się tego rodzaju nieprawdziwe informacje. Przed uczestnikami konferencji odkrywał kulisy ruchu antyszczepionkowego. Zwrócił uwagę na mechanizmy działania, jakimi posługują się tzw. antyszczepionkowcy. Przypomniał, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek potwierdzają najbardziej wiarygodnie metaanalizy, ponieważ biorą pod uwagę wpływ szczepień na bardzo dużą grupę populacji.

POLECAMY: Odra atakuje w Czechach, w Niemczech, we Włoszech, w Rumunii, na Ukrainie, we Francji

– W Serbii, w Rumunii, we Włoszech powraca odra, a w Wenezueli pierwszy raz od 30 lat pojawiło się Polio. My jako lekarze, musimy aktywnie zwalczać pseudo naukę i przekazywać merytoryczną wiedzę – podkreślił dr Ciemięga. Na zakończenie swojego wystąpienia wspomniał o wsparciu, którego udzieliła mu Śląska Izba Lekarska w walce o jego dobre imię. W sprawie dr. Ciemięgi prokuratura wszczęła postępowanie z urzędu przeciwko osobom, które oczerniały go „w sieci”. W uzasadnieniu napisano, że wymagał tego interes społeczny.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Urszula Mednera-Bożek podkreśliła, że w województwie śląskim osób uchylających się od szczepień jest 5582. Tę grupę stanowią osoby, które trudno przekonać, by zaszczepiły swoje dzieci. – Jak ważne są szczepienia zauważamy analizując sytuację, która ma miejsce na Ukrainie i w Czechach. W województwie śląskim od początku roku zanotowaliśmy tylko dwa zachorowania na Odrę, potwierdzone laboratoryjnie. Choroba dotknęła Ukrainkę, która przyjechała na Śląsk i osobę, która wróciła z wycieczki do Lwowa – powiedziała dr Urszula Mendera-Bożek. To może być dopiero początek problemu, ponieważ okres wakacyjny będzie sprzyjał rozprzestrzenieniu się choroby. Niebezpieczne pod tym względem mogą być kraje: Włochy, Grecja, Francja i Bułgaria. Tam zachorowań jest zdecydowanie więcej niż w Polsce.

Dr Piotr Kajfasz wygłosił wykład zatytułowany „Bezpieczny Świat. Szczepienia dla podróżnych”. Podkreślił, że najważniejsze szczepienia dla podróżnych to szczepienia przeciwko chorobom brudnych rąk: żółtaczce pokarmowej, durowi brzusznemu oraz szczepienia przypominające przeciwko błonnicy, tężcowi, polio i krztuścowi. Kolejne szczepienia należy wykonywać w zależności od tego, dokąd podróżujemy. Jeśli wybieramy się do Indii, to powinniśmy pomyśleć o szczepionce przeciwko wściekliźnie (60 tys. ludzi na świecie umiera rocznie na tę chorobę). W Afryce Subsaharyjskiej jest wielka epidemia cholery, więc trzeba się dodatkowo zabezpieczyć przed tą chorobą, natomiast w Azji Południowo-Wschodniej istnieje duże ryzyko japońskiego zapalenia mózgu. By być zabezpieczonym przed chorobami, można zaszczepić się nawet dzień przed wyjazdem.

POLECAMY: Minister zdrowia o klauzuli opt-out, podwyżkach wynagrodzeń w ochronie zdrowia i lekarzach ze Wschodu

Na konferencji omówiono także aktualny kalendarz szczepień. Zdaniem prof. Leszka Szenbora, kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu, kalendarz szczepień jest dobry, ale ubogi, w związku z tym mógłby być bogatszy. Jego zdaniem, nie można dopuścić do degradacji programu szczepień ochronnych w Polsce, gdyż on zapewnia obywatelom bezpieczeństwo. – Opieramy się licznym przypadkom wwiezienia wirusa odry do Polski z Ukrainy, gdzie już choruje 13 tys. osób, to w większości osoby dorosłe. Odra jest chorobą bardzo zakaźną. Do 15 czerwca odnotowaliśmy zaledwie 71 zachorowań. To niestety więcej niż w ubiegłym roku, ale w dalszym ciągu niewiele. Najważniejsze, że nie mamy epidemiologicznego rozsiewu zakażeń, tylko drobne ogniska – tłumaczył prof. Szenbor.

Dodał, że dzieci zakażone wirusem HIV w Polsce mają kalendarz szczepień maksymalnie rozszerzony, taki, jak w najbogatszych krajach świata, dzięki czemu one zdecydowanie rzadziej chorują. Profesor podkreślił, że cieszy się z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia dotyczących końca negocjacji, których zwieńczeniem będzie wprowadzenie refundowanych szczepień przeciwko grypie w grupach ryzyka. To bardzo dobry krok, biorąc pod uwagę liczbę zachorowań na grypę w ubiegłym roku (4 miliony) oraz ponad 40 zgonów z powodu tej choroby.

O szczepieniach przeciwko HPV mówił ginekolog i onkolog dr hab. Bogdan Michalski. Tłumaczył, że szczepionka może być podawana wszystkim kobietom i mężczyzną do 40 roku życia. Szczepionka daje pełne zabezpieczenie przed rozwojem zmian przed nowotworowych szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu, krtani, gardła, migdałków i przełyku. „Niewiele się mówi o szczepionkach przeciwko HPV i brakuje konkretnej wiedzy. Jedyną szansą jest program powszechnych szczepień wśród nastolatek. Włosi, Niemcy, Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy, Szwedzi wprowadzili takie szczepienia obowiązkowe, mimo to, że mają bardzo dobre programy cytologiczne – powiedział dr Michalski.

W IV Wojewódzkiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej, która odbyła się 19 czerwca, wzięło udział ponad 360 osób zainteresowanych tematem szczepień. – Liczba osób zgromadzonych na tej sali świadczy o tym, że temat jest niezwykle istotny. U naszych sąsiadów szaleje odra, miejmy nadzieję, że ta epidemia nie dotrze do nas – podkreśliła dr hab. Halina Borgiel-Marek. Organizatorem konferencji była Śląska Izba Lekarska w Katowicach, a współorganizatorami Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne.

Źródło: ŚIL

Powiązane aktualności

komentarzy 8

Skomentuj
 1. Avatar
  Rafał Olejniczak
  Cze 26, 2018 - 09:35 PM

  Szczepienia, to BOMBA Z OPÓŹNIONYM ZAPŁONEM !!!!!!
  Tzw. NOP (niepożądany odczyn poszczepienny), to ZALEDWIE czubek góry lodowej !!!!!!!!
  W rzeczywistości – Szczepienia trwale i POWOLNIE niszczą zdrowie człowieka !

  Szczepienia powodują:
  – NOWOTWORY (kumulacja toksyn z kilku szczepień)
  – NIEPŁODNOŚĆ Ulotki szczepionkowe wyraźnie mówią, ze z powodu braku danych o wpływie szczepionek na rozrodczość, I NIE MOGĄ być stosowane u dorosłych >
  – zapalenia jelit i żołądka – bardzo trudne do wyleczenia.
  – zaburzenia neurologiczne w tym PADACZKE LEKOPORNĄ !!!!!!
  – atopowe zapalenia skóry
  – powracające infekcje górnych dróg oddechowych

  Szczepienia, to element CHEMIZACJI i niszczenia genomu ludzi, tworzenie społeczeństwa schorowanego !!!!!!
  Ludzie chorzy są łatwi do manipulowania i sterowania !
  ludzie chorzy wydają pieniądze na leczenie !

  MNIEJ ZASZCZEPIONYCH LUDZI w Polsce
  = MNIEJ CHORÓB !!!!
  patrz oficjalne dane z PZH !!!!
  WNIOSEK ??? to szczepienia rozsiewaja choroby !!!!!

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Rafał Olejniczak
  Cze 26, 2018 - 09:35 PM

  Naukowcy potwierdzili, że NAWET TZW SZCZEPIENIA EKOLOGICZNE
  mogą spowodować poważne reakcjach, takie jak:
  – trwałe upośledzenie,

  – autyzm !!!!
  – zespół Guillain – Barré (GBS),
  – paraliż !
  – śmierć. (!!!)
  Oraz mniej poważne takie jak:
  astmę,alergie, przeziębienia, przewlekłe choroby autoimmunologiczne.

  „Self-Organized Criticality Theory of Autoimmunity”
  Badanie laboratoryjne zostało przeprowadzono w Kobe, w japońskim University of Kobe Graduate School.
  Opublikowano je w czasopiśmie: „PLOS One Open Journal” pod koniec 2009 roku.

  http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0008382

  ODPOWIEDZ
 3. Avatar
  Rafał Olejniczak
  Cze 26, 2018 - 09:37 PM

  JAK SZCZEPIENIA w XIX wieku GENEROWAŁY CHOROBY !!!!
  przed którymi RZEKOMO miały chronić !!!

  ► 1871 Bawaria – spośród 30 742 przypadków 29 429 osób było zaszczepionych przeciw ospie prawdziwej (95,7 procent).
  ► 1871 Prusy – kraj o najwyższym wskaźniku wyszczepialności w Europie – najwyższy wskaźnik zgonów z powodu ospy prawdziwej, więcej niż jakikolwiek inny kraj w Europie północnej (69 839).
  ► Armia niemiecka – wszyscy rekruci byli ponownie szczepieni – śmiertelność z ospy prawdziwej była o 60 procent wyższa niż wśród ludności cywilnej w tym samym wieku, wśród której powtórne szczepienie nie było obowiązkowe.
  ► Różne epidemie europejskie – Kolonia w 1870 r., 173 zaszczepione osoby zachorowały na czarną ospę zanim zachorowała pierwsza niezaszczepiona, w tym samym roku w Bonn 42 osoba, W Legnicy [Liegnitz] w 1871 r., pierwsza nieszczepiona osoba była dopiero 225 osobą, która zachorowała.
  Źródło: Encyclopaedia Britannica, 9th edition

  ODPOWIEDZ
 4. Avatar
  Rafał Olejniczak
  Cze 26, 2018 - 09:38 PM

  „POWIKŁANE SZCZEPIENIA OCHRONNE
  jako ukryty i prawdopodobny czynnik wystąpienia zaburzeń procesu komunikatywnego”
  I. Dworaczyk. A. Pruszewicz, A. Obrębowski, B.Woźnica:
  Katedra i Klinika Foniatrii i Audiologii Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego u, Poznaniu ”

  Badania obejmowały 81 dzieci w wieku 1 – 15.5 r.ż. będące pod opieką Kliniki Foniatrii i Audiologii w latach 1997-2000 r. z powodu zaburzeń procesu komunikatywnego.

  W wywiadach zwrócono uwagę na zbieżność czasową zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, objawów przypominających zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, drgawek gorączkowych, zawrotów głowy, zapaleń uszu
  z okresami szczepień obowiązkowych.
  Po przebyciu tego typu incydentów występujących bezpośrednio po szczepieniach ochronnych, obserwowano niepokojące objawy w postaci:
  – pojawienia się braku reakcji na dźwięki (chociaż wcześniej dziecko reagowało),
  – cofanie się w rozwoju mowy,
  – zespól Westa,
  – zawroty głowy,
  – wielomiesięczne stany podgorączkowe,
  – wielomiesięczna bezsenność
  – i wiele innych.

  Po dokładnej diagnostyce foniatrycznej i audiologicznej u badanych dzieci rozpoznano:
  – u 24 obustronny głęboki niedosłuch,
  – u 15 obustronny niedosłuch czuciowo-nerwowy średniego stopnia,
  – u 7 niedosłuch przewodzeniowy,
  – mu 10 dyslogię,
  – a u 22 różne rozpoznania (jednostronny głęboki niedosłuch, cechy autyzmu, porażenie mózgowe dziecięce, zaburzenia koncentracji) mogące wpływać na rozwój procesu komunikatywnego.”

  ODPOWIEDZ
 5. Avatar
  Rafał Olejniczak
  Cze 26, 2018 - 09:39 PM

  W 2012 w czasopiśmie Indian Journal of Medical Ethics opublikowano artykuł w którym autorzy informują o katastrofie związanej z programem szczepień przeciw polio.

  Tytuł sugeruje, żeby ogłosić zwycięstwo nad polio i dać już im spokój.
  “W obszarach, gdzie niemal co miesiąc przeprowadzane są okresowe akcje objazdowe służące eradykacji polio, wskaźnik zachorowań na niebędące polio ostre porażenie wiotkie jest dwudziestopięcio- i trzydziestopięciokrotnie wyższy niż normy międzynarodowe…. Wskaźnik zachorowań na niebędące polio ostre porażenie wiotkie koreluje ze skumulowanymi dawkami szczepionek przyjętych w ciągu minionych trzech lat…. Co więcej, chociaż Indie są wolne od [dzikiego] polio od roku, to nastąpił ogromny wzrost niebędącym polio ostrym porażeniem wiotkim (NPAFP). W 2011 roku odnotowano dodatkowe 47500 nowych przypadków NPAFP. Klinicznie jest nieodróżnialne od paraliżu polio, ale dwukrotnie bardziej śmiercionośne, częstość występowania NPAFP była wprost proporcjonalna do podanych doustnych dawek szczepionki OPV. Pogwałcono zasadę primum-non-nocere…” – Indian J Med Ethics. 2012 Apr-Jun;9(2):114-7.

  ODPOWIEDZ
 6. Avatar
  Doktorek
  Lip 17, 2018 - 09:14 PM

  Pan Rafał z pewnością dostał autyzmu od tych szczepionek, skoro wypisuje takie głupoty. To portal dla lekarzy, a nie niedouczonych bajarzy.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Rafał Olejniczak
   Lip 24, 2018 - 02:01 PM

   Odpowiedź dla niejakiego „doktorek”.
   twoja wiedzą jest z TVN 24 i gazety fakt, które strasza Polaków RZEKOMA epidemia RZEKOMO smiertelnych chorób !

   ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Olga Mlynarczyk
   Sie 06, 2018 - 11:43 AM

   Narracja nidouczonych bajarzy kończy się tam gdzie zaczynają się toniczno-klonicze, padaczka, encefalopatia, pogorszenie funkcji kognitywnych i in.

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.