W tym szpitalu dbają o zdrowie załogi

Prestiżowe wyróżnienie dla Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Placówka została przez Ministerstwo Zdrowia wyróżniona certyfikatem „PracoDawca Zdrowia” za działania promujące wśród załogi zdrowie i zdrowy tryb życia.

Celem konkursu „PracoDawca Zdrowia” jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne.

O certyfikat ubiegały się przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które dbają o zdrowie swoich pracowników i skutecznie wdrażają programy promocji zdrowia wewnątrz firmy. W tegorocznej, pierwszej edycji konkursu nagrodzonych zostało 13 firm i instytucji.

– To bardzo ważne wyróżnienie dla naszego szpitala, niezmiernie się z niego cieszę – komentuje dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Załoga jest najcenniejszym zasobem każdej firmy, zwłaszcza jeśli mówimy o placówce służby zdrowia. Wspierając pracowników, dbając o ich zdrowie i dobrą formę wzmacniamy cały szpital i poprawiamy jakość naszych usług. Pośrednio służymy więc w ten sposób pacjentom – dodaje.

Szpital Miejski w Zabrzu od lat prowadzi działania promujące wśród załogi  zdrowie i zdrowy tryb życia. Placówka kilka lat temu wprowadziła projekt edukacyjny promujący niepalenie wśród pracowników. Jego autorem był prof. Witold Zatoński, niestrudzony propagator życia bez dymu tytoniowego.  Na terenie szpitala pojawiły się ulotki i plakaty zachęcające do niepalenia.

Do zerwania z nałogiem zachęcali liderzy projektu, wybrani spośród załogi. Każdy z pracowników, który przez 3 miesiące wytrwał w niepaleniu, miał szansę wygrać rower górski. W szpitalu aktywnie wspierane są prozdrowotne kampanie profilaktyczne i społeczne. Promowana jest też idea szczepień, m.in. poprzez tworzenie na terenie placówki punktu szczepień przeciw grypie. Pracownicy szpitala, przy wsparciu zarządu, uczestniczą w zawodach sportowych i wydarzeniach promujących zdrowie i zdrowy tryb życia.

Uroczystość wręczenia certyfikatów „PracoDawcą Zdrowia” odbyła się we wtorek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie. Aby stać się „PracoDawcą Zdrowia”, należało spełnić przynajmniej osiem spośród dziesięciu konkursowych kryteriów regulaminu. Oceniane było m. in. promowanie aktywnego stylu życia pracowników, zwalczanie palenia tytoniu wśród załogi, czy wspieranie działań na rzecz ograniczenia stresu swoich pracowników. Pod uwagę było też brane zaangażowanie w  prozdrowotne kampanie społeczne oraz wspieranie badań profilaktycznych pracowników.

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. W Szpitalu znajduje się 391 łóżek, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych z profilem Dermatologicznym, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Przychodnie Wielospecjalistyczne, Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy, a także Centrum Edukacji Okołoporodowej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.