Problemy z papierowymi zwolnieniami. Jest odpowiedź prezes ZUS

Są echa niedawnej interwencji prezesa NRL Andrzeja Matyi, który zwrócił się do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej ze stanowczym wnioskiem o zaprzestanie czynności zmierzających do cofnięcia lekarzom upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres do 3 miesięcy.

Prof. Gertruda Uścińska, foto: Mariusz Tomczak

Postępowania wszczęte przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczyły zwolnień wystawionych w wersji papierowej po 1 grudnia 2018 r. (od tego dnia obligatoryjnie obowiązują e-ZLA).

W odpowiedzi prezes ZUS zapewniła, że przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z wszczęciem postępowania w sprawie cofnięcia upoważnienia, ZUS ma nawiązać bezpośredni kontakt z lekarzem.

Jeśli lekarz wskaże, że np. oczekuje na zakup sprzętu komputerowego lub na zatrudnienie asystenta medycznego, uprawnionego do wystawiania zaświadczeń w jego imieniu, ZUS ma jedynie monitorować sytuację. W przypadku wskazania przez lekarza trudności z wystawianiem e-zwolnień, ZUS ma zapewnić indywidualną pomoc i wsparcie (m.in. możliwość przeszkolenia, także asystenta medycznego).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.