25 kwietnia 2024

22. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Biegu na 15 km

Pierwszy weekend kwietnia, to tradycyjnie termin zmagań lekarzy na 15 km. Już po raz 22. lekarze zmierzyli się w Bukówcu Górnym w ramach Mistrzostw Polski.

Atmosfera biegu w tej pięknej podleszczyńskiej wsi jest zawsze niezwykła. Ogrom serca, jaki organizatorzy wkładają w klimat biegu, powoduje, że każdy, kto choć raz tam był, wraca powtórnie.

W tym roku na starcie stanęło 34 lekarzy z całej Polski. Trasę odmienną od zeszłorocznej, bo częściowo odwróconą, jeśli chodzi o kierunek, urozmaiciły dwa podbiegi w iście górskim stylu, ale trudy „wspinaczki” rekompensowała piękna pogoda, która, jak zapewniają organizatorzy, w Bukówcu jest zawsze dla biegaczy.

Lekarze dotarli do mety w komplecie. Najlepsi, w podniosłej atmosferze dekoracji, wysłuchali Hymnu Polski i odebrali trofea i nagrody. Mistrzynią Polski na 15 km. została Anna Zajączkowska z Trzebnicy, powtarzając sukces z 2018 roku. Wicemistrzynią została Małgorzata Nowak z Pleszewa, a trzecie miejsce zajęła Monika Hauser-Giers z Nowego Lubosza. Wśród lekarzy tryumfował Wojciech Lizak z Jastrzębia-Zdroju, który zajął również wysokie 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Biegu Sokoła w ranach, którego rozgrywane są Mistrzostwa Lekarzy. Wicemistrzem Polski został Marcin Gabryel z Krosinka , a trzeci był Grzegorz Krawczyk z Radomia.

Miłym akcentem Mistrzostw Lekarzy było pożegnanie z bieganiem, w wieku 66 lat, kolegi Jacka Adamczaka z Delegatury Leszczyńskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Będzie nam go brakowało na tych mistrzostwach, do których wnosił klimat dostojnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Dziękujemy, Jacku! Mistrzostwa w Bukówcu przeszły do historii i zapisały się niezapomnianymi wrażeniami, między innymi dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolegi Leszka Walczaka z Leszna, który jak co roku zadbał o wszelkie szczegóły imprezy, na której czuliśmy się najważniejszymi gośćmi. W tym miejscu dziękuję również Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej oraz Naczelnej Izbie Lekarskiej za wsparcie finansowe i organizacyjne. Pełne wyniki Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 km. na stronie: www.biegsokola.com.

Wojciech Łącki, Komisja ds. Kultury, Sportu i Rekreacji Wielkopolskiej Izby Lekarskiej