Prezydium NRL chwali samorządy za proszczepienne nastawienie

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z uznaniem przyjmuje działania niektórych jednostek samorządu terytorialnego, które już obecnie na obszarze swojej właściwości przyjęły, że wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka jest jednym z kryteriów przyjęcia do publicznych placówek oświatowych.

Foto: pixabay.com

Samorząd lekarski nieustannie przypomina, że decyzja rodziców o nie poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom stwarza zagrożenie dla zdrowia nie tylko tego dziecka, ale również dla innych dzieci, mających z nimi kontakt, w szczególności w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Lekarze z niepokojem obserwują, że w ostatnim czasie zwiększa się w niektórych rejonach Polski liczba dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom i pojawiają się ogniska zakażeń o pochodzeniu krajowym. Wymóg szczepienia dziecka jest w naszym głębokim przekonaniu uzasadniony interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli poprzez ograniczenie kontaktu z osobami niezaszczepionymi.

Samorząd lekarski zwraca się do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, aby promowały szczepienia dzieci trafiających do publicznych placówek oświatowych, poprzez wprowadzanie w pilnym trybie odpowiednich regulacji.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.