Przejście na emeryturę? Tylko nie w czerwcu!

Kto planuje przejść na emeryturę, nie powinien robić tego w czerwcu, bo naliczona emerytura może być sporo niższa.

Foto: pixabay.com

Od tego, w jakim miesiącu składa się wniosek o emeryturę, może zależeć jej wysokość. Wynika to ze schematu waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS.

W przypadku ustalania wysokości emerytury na wniosek złożony w II kwartale danego roku, w kwietniu czy maju, składka roczna podlega dodatkowo czterem kwartalnym waloryzacjom. 1 czerwca każdego roku następuje roczna waloryzacja składek.

W przypadku zgłoszenia wniosku w czerwcu dochodzi tylko do waloryzacji rocznej (bez waloryzacji kwartalnych). Jeżeli wniosek zostanie złożony w lipcu, wysokość zgromadzonego kapitału w ZUS może być powiększona o składnik waloryzacji rocznej oraz kwartalnej.

– Czerwiec jest najmniej opłacalnym terminem na składanie wniosków o emeryturę. Jeśli wiek emerytalny osiągamy właśnie w czerwcu, a wniosek złożymy już w maju, by uniknąć niekorzystnej sytuacji, to nic nam to nie da, bo ZUS emeryturę będzie mógł przyznać dopiero po spełnieniu do niej warunków, czyli od daty 60. urodzin w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, dodając, że jeśli komuś urodziny wypadają w którymś z czerwcowych dni, emerytura będzie przyznana od czerwca. W takiej sytuacji warto przemyśleć, czy nie wstrzymać się ze złożeniem wniosku przynajmniej do 1 lipca.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.