39 proc. lekarzy nie wybrałoby ponownie studiów medycznych

Jakie są pensje lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów w Wielkiej Brytanii? Czy są oni zadowoleni ze swojej pracy?

Panorama Londynu. Foto: pixabay.com

Niedawno ukazał się Medscape UK Doctors’ Salary and Satisfaction Report 2019, który zdradza odpowiedzi na te pytania.

Okazuje się, że w 2018 r. lekarz pierwszego kontaktu (GP) zarobił średnio 104 tys. funtów (na cały etat), a specjalista – 115 tys. funtów.

Odnotowano znaczące różnice w wysokości pensji w zależności od płci – w przypadku GP wynagrodzenie lekarza było o 26 proc. wyższe niż lekarki, a u specjalistów – mężczyźni mieli pensje aż o 38 proc. wyższe niż kobiety. Zdaniem 67 proc. lekarzy GP i 59 proc. specjalistów wysokość ich zarobków nie jest satysfakcjonująca.

Ile czasu poświęca się w Wielkiej Brytanii na wypełnianie dokumentacji? Niemal połowie ankietowanych ta czynność tygodniowo zajmuje 15 godzin i więcej. A jak bardzo lekarze są zadowoleni ze swojej pracy? Zdecydowana większość jest usatysfakcjonowana, a największą radość daje im poczucie, że są dobrzy w tym, co robią, wysoko też stawiają relacje z pacjentami. Wśród największych wyzwań wymieniają za duże obciążenie pracą i zbyt wiele regulacji w ramach praktyki w NHS.

Na pytanie, czy wybraliby ponownie studia medyczne, większość odpowiada, że tak, jednak sporo respondentów, bo aż 39 proc., udzieliło odpowiedzi, że nie. Zadano też pytanie, czy rozważają decyzję o emigracji. Okazuje się, że połowa biorących udział w badaniu nie planuje emigracji zarobkowej, 31 proc. jest na tak, a 17 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.