Minister zdrowia w Krynicy: miało być 98 mld zł, będą 102 mld zł

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w ciągu mijającego roku wiele się zmieniło w ochronie zdrowia. Powołując się na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, dodał, że był to czas inwestowania w kadry medyczne.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na Forum Ochrony Zdrowia. Foto: Mariusz Tomczak

We wtorek 3 września minister zdrowia Łukasz Szumowski otworzył panel dyskusyjny zatytułowany „Forum Ochrony Zdrowia 2010-2019: wyzwania systemowe z perspektywy 10 lat”, odbywający się w ramach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

– Zawsze warto tutaj być – powiedział na początku swojego wystąpienia minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat role się odwrócą i Forum Ochrony Zdrowia będzie główną imprezą, której będzie towarzyszyć Forum Ekonomiczne – dodał z odrobiną ironii.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, zabezpieczenie dostępności do kadr było najpilniejszym zadaniem w ciągu ostatniego roku i pewnie pozostanie jednym z priorytetów w kolejnych latach. – Udało się częściowo osiągnąć sukces. Wiemy, że przybywa pielęgniarek w systemie, wiemy, że w 2018 roku 100 procent absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa odebrało Prawo Wykonywania Zawodu – powiedział Łukasz Szumowski.

Dodał, że w ostatnich miesiącach weszły w życie rozwiązania dotyczące lekarzy rezydentów, a w wielu miejscach zostały już podpisane porozumienia z fizjoterapeutami i diagnostami laboratoryjnymi. – Podstawowe pytanie w ubiegłym roku brzmiało: czy będzie miał kto się nami opiekować i nas leczyć. Teraz powinniśmy rozmawiać o tym, co dalej, bo „ustawa 6 procent” jest już realizowana – podkreślił szef resortu zdrowia. W 2019 roku na ochronę zdrowia zostanie przeznaczone nie 98 mld zł, lecz 102 mld zł, a w przyszłorocznym budżecie ma to być 107 mld zł. – To pokazuje tempo wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Powinniśmy zacząć rozmawiać o tym, jak te pieniądze zainwestować – dodał.

Odbywające się od 1992 r. Forum Ekonomiczne w Krynicy to prestiżowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych. Od kilku lat na tę największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej, nazywaną czasem „polskim Davos”, przyjeżdża ponad 4 tys. gości z całego świata. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci oraz przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów z ponad 60 krajów. Przez kilka dni w Krynicy obecni są dziennikarze z całego świata.

Od 10 lat nieodłączną częścią Forum Ekonomicznego jest Forum Ochrony Zdrowia, które umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów zarządzania systemem ochrony zdrowia, oraz pokazuje, jak ważny jest to aspekt w debacie publicznej. W debatach uczestniczą eksperci, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

W dyskusjach uczestniczą także przedstawiciele samorządu lekarskiego. Wśród parterów instytucjonalnych Forum są m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, a najciekawsze debaty relacjonuje prosto z Krynicy „Gazeta Lekarska”. Więcej o tegorocznej edycji Forum TUTAJ.

Mariusz Tomczak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.