Nie rezygnuj z przyjmowania leków zawierających metforminę

Zażywana przez niemal 2 mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Foto: Fvasconcellos (edytowany), źródło: Wikimedia Commons

„Z naszych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę” – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy – poinformował wczoraj wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. – Mamy dmuchać na zimne. Zrobimy wszystko, by polscy obywatele, zwłaszcza ci, którzy zażywają metforminę, byli bezpieczni – mówi Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

– Mimo iż prawdopodobnie ta substancja w śladowych ilościach znajdowała się w tym leku od bardzo dawna, to efekty terapeutyczne i leczenia tym lekiem dla pacjentów są korzystne – ocenia minister Łukasz Szumowski.

4 grudnia minister zdrowia Łukasz Szumowski zorganizował spotkanie z udziałem: Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorza Cessaka, Głównego Inspektora Farmaceutycznego Pawła Piotrowskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego prof. Jarosława Pinkasa, dyrektora Narodowego Instytutu Leków Anny Kowalczuk, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej Michała Byliniaka, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jacka Różańskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. Jarosława Kaźmierczaka, konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzeja Lewińskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztofa Strojka oraz konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego.

W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. Jak podkreśla minister zdrowia, zaprzestanie przyjmowania metforminy może nieśc ze sobą poważniejsze konsekwencje zdrowotne niż kontynuacja leczenia. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Adolf Fluorstein
    sty 11, 2020 - 01:21 AM

    Cukrzycę typu drugiego wylecza się dietą, najlepiej ketogenną. Trzy miesiące i nie ma cukrzycy. Jak mi przykro, że na wybiórczych studiach tzw. medycznych was tego nie nauczyli. Czekam na czasy kiedy społeczeństwo obudzi się na tyle, że gabinety będą świeciły pustkami. Zostaną jedynie zabetonowane Izby Lekarskie. No a teraz marsz się szczepić na grypę. TFU!!

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.