Żywy lek a ostra niewydolność oddechowa w COVID-19

Projekt badaczy Collegium Medicum UJ uzyskał pozytywną rekomendację prezesa ABM w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla opracowania szczepionki, terapii i rozwoju technik testów diagnostycznych w walce z koronawirusem.

Foto: pixabay.com

Projekt jest kierowany przez prof. Marcina Majkę oraz prof. Wojciecha Szczeklika.

Badanie dotyczy przeprowadzenia niekomercyjnego badania klinicznego I i II fazy u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) w powikłaniu choroby COVID-19.

Od czasu wybuchu epidemii COVID-19 nie ma innego leczenia ARDS w przebiegu COVID-19 niż wentylacja mechaniczna; niestety leczenie to jest jedynie częściowo skuteczne, a śmiertelność w tej populacji pacjentów sięga nawet 50 proc. 

Lek oparty o komórki mezenchymalne czyli tzw. żywy lek, który będzie testowany w badaniu, może zmniejszać stan zapalny wywołany przez koronawirusa, zmniejszając degradację tkanki płucnej, w której zachodzi wymiana oddechowa. W konsekwencji może pozwolić to na redukcję zależności chorego od wentylacji mechanicznej w przypadkach ostrej niewydolności oddechowej i zwiększenie stopnia wyleczeń.

Projekt jest odpowiedzią na bardzo aktualny problem niesienia pomocy pacjentom w najcięższym stanie, kiedy intensywna terapia nie przynosi pożądanego skutku i stan pacjentów pogarsza się z każdą godziną. Nowa terapia może prowadzić do obniżenia śmiertelności najciężej chorych pacjentów zakażonych COVID-19, a wyniki projektu mają szansę na relatywnie szybkie zastosowane w lecznictwie.

 – Na podstawie dotychczasowej oceny wydaje się, że nasz żywy lek na bazie komórek mezenchymalnych może posiadać pewne dodatkowe właściwości w stosunku do leków komórkowych, nad którymi uruchamiano ostatnio badania m.in. w USA, Danii, Wielkiej Brytanii czy Francji. Stawia nas to w pierwszej międzynarodowej lidze takich projektów i może stanowić ważną opcję terapeutyczną dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 – mówi prof. Marcin Majka.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Andrzej N.
    maj 03, 2020 - 12:43 PM

    Doniesienia z całego świata wskazują, że terapie z użyciem komórek mezenchymalnych dają bardzo dobre rezultaty w leczeniu ciężkich przypadków zachorowań z powodu sars-cov-2. To może być przełom. Podobne badania przeprowadzono już w Chinach, Hiszpanii, we Włoszech też rekomendują terapie komórkami mezenchymalnymi jako skuteczną w leczeniu pacjentów trafiających na OIT, którzy mają ostrą niewydolność oddechową. Tych badań jest więcej, można poczytać na ten temat na BioInformant. Dla zainteresowanych zalączam przykładowy artykuł https://bioinformant.com/mscs-for-coronavirus/

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.