Monitoring zdarzeń niepożądanych podwójnie nagrodzony

Monitoring  zdarzeń niepożądanych UCK w Gdańsku, tj. system wspierający bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu w UCK, został nagrodzony w dwóch prestiżowych konkursach medycznych:  „Liderzy zmian w ochronie zdrowia” oraz „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019”.

Foto: UCK

Uroczysta gala konkursu „Liderzy zmian w ochronie zdrowia”, którego organizatorem są Wolters Kluwer Polska oraz Uczelnia Łazarskiego, odbyła się 22 września. Dwa dni później nagrody zostały wręczone w konkursie „Bezpieczny Szpital PrzyszłościInspiracje 2019” organizowanym przez firmę Idea Trade we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

W obu konkursach jury składało się z wybitnych specjalistów w świecie medycznym, w obu nagrodę przyznano Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku za monitoring zdarzeń niepożądanych – rozwiązanie, które wpływa na bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu w szpitalu poprzez monitorowanie na bieżąco wszelkich nieprawidłowości. Dzięki temu systemowi istnieje możliwość natychmiastowej reakcji, gdy wystąpią, i realna szansa na uniknięcie ich w przyszłości.

– O rzeczach trudnych należy mówić, pewne procesy należy zmieniać, pewne działania należy poprawiać, pewnym osobom udzielać wsparcia. To powoduje rozwój projakościowy. Musimy rozmawiać o swoich niedoskonałościach, żeby się doskonalić – podkreślałJakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, odbierając nagrodę „Lidera zmian w ochronie zdrowia” w kategorii „Zarządzanie jakością – zarządzanie bezpieczeństwem pacjenta”. W drugim z konkursów monitoring zdarzeń niepożądanych zwyciężył w kategorii „Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych”.

Monitoring zdarzeń niepożądanych w szpitalu jest ważnym elementem kontroli poprawności procesu leczenia pacjenta oraz procesów pomocniczych: administracyjnych, technicznych. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym rozwiązanie, który powstało, by usprawnić to działanie nosi nazwę SYNek UCK – czyli System Zgłaszania Niezgodności i Potencjalnej Niezgodności. Niezwykle trudnym jest upowszechnienie raportowania problemów i wypracowanie w pracownikach poczucia, że zgłaszanie takich zdarzeń doskonali ich pracę, służy poprawie warunków i bezpieczeństwa pracy, przez co wpływa na jakość funkcjonowania całego szpitala.

Warunkiem koniecznym dla osiągnięcia tego efektu jest pełna transparentność systemu, jasno sprecyzowana odpowiedzialność za analizę zdarzeń, udostępnienie pracownikowi informacji zwrotnej. SYNek zyskał ogromną popularność wśród pracowników szpitala. Stał się miejscem bieżącego monitorowania jakości pracy w placówce. Jest cały czas rozwijany i jego obecne funkcjonalności dalece wykraczają poza wstępne założenia. Obecnie system: rejestruje zdarzenia niepożądane oraz zapewnia ich ocenę i nadzór nad działaniami zaradczymi, służy kontroli dokumentacji medycznej, prezentuje wyniki merytorycznej kontroli dokumentacji, wyniki pomiarów temperatury w miejscach przechowywania leków itp.

Dużym wyróżnieniem dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego jest również fakt nominacji w innych kategoriach obu wspomnianych konkursów. W konkursie „Liderzy zmian w ochronie zdrowia” UCK zostało nominowane w kategoriach:

  • „Zarządzanie jakością – zarządzanie procesami” – za wykorzystanie standardu GS1 w zakresie identyfikacji i śledzenia obrotu wyrobami medycznymi używanymi w szpitalu,
  • „Zarządzanie kapitałem ludzkim” – za wsparcie rozwoju kompetencji pielęgniarek i położnych w UCK,
  • „Skuteczna profilaktyka i edukacja” – za projekt „6-10-14 dla Zdrowia”.

Natomiast w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019” nominacją doceniono UCK również w kategorii „Innowacje w szpitalu”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.