Wzrost liczby zakażeń i zgonów wśród medyków. Apel prezesa NRL

W związku ze wzrostem liczby zakażonych i zgonów wśród lekarzy i lekarzy dentystów oraz personelu medycznego, prezes NRL Andrzej Matyja ponownie zaapelował do ministra zdrowia o systematyczne publikowanie powyższych danych.

Foto: pixabay.com

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej wiedza o liczbie zakażonych pracowników medycznych z podziałem na poszczególne zawody jest niezbędna do podejmowania działań przez poszczególne samorządy zawodów medycznych, w szczególności do właściwego reprezentowania indywidualnych i zbiorowych interesów członków samorządu.

„Pozwoli również na weryfikację zasadności podejmowania pewnych rozstrzygnięć dotyczących lekarzy i innych pracowników medycznych” – wskazuje NIL w informacji prasowej opublikowanej w środę.

W ocenie prezesa NRL, posiadanie pełnych danych o skali zakażeń wśród medyków i liczbie osób, które w związku z tym podlegają obowiązkowej kwarantannie, pozwoli osobom kierującym placówkami medycznymi podejmować właściwe decyzje związane z zarządzaniem podmiotami, a w razie konieczności wprowadzać dodatkowe rozwiązania, które uchronią personel medyczny przed zakażeniami.

Prezydium NRL od początku pandemii koronawirusa apeluje o regularne publikowanie aktualnych danych statystycznych dotyczących liczby członków personelu medycznego zakażonych koronawirusem, z podziałem na poszczególne zawody” – przypomina NIL.

Biorąc pod uwagę najnowsze dane udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia i drastyczny wzrost zakażeń i zgonów wśród personelu medycznego, prezes NRL zwrócił się również z ponownym apelem o zapewnienie na koszt państwa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków personelu medycznego udzielającego wszelkich świadczeń w okresie epidemii, w przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Władze samorządu lekarskiego podkreślają, że z uwagi na konieczność zapewnienia ciągłej opieki medycznej w ramach systemu ochrony zdrowia, adekwatne zabezpieczenie finansowe personelu medycznego i ich rodzin na wypadek zakażenia lub śmierci będącej jego następstwem jest warunkiem koniecznym dla bezpieczeństwa zdrowotnego całego społeczeństwa.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.