Przynajmniej raz w roku zbadaj stężenie kwasu moczowego we krwi

Kwas moczowy jest niezależnym czynnikiem rozwoju wielu chorób układu krążenia, badanie poziomu tego kwasu we krwi powinno być zatem wykonywane przynajmniej raz w roku – zalecają specjaliści.

Foto: pixabay.com

Zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi wskazuje na występowanie tzw. hiperurykemii, występującej prawdopodobnie u około 5 mln Polaków, w tym nawet osób młodych. Schorzenie to rzadko występuje samodzielnie.

Bardzo często idzie zaś w parze z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze, a także wieloma chorobami metabolicznymi, jak cukrzyca i dyslipidemia. Występuje też odwrotna zależność – choroby te często sprzyjają hiperurykemii.

„Badanie oceniające stężenie kwasu moczowego we krwi powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej raz roku, a u pacjentów ze stwierdzoną hiperurykemią – nawet dwa razy w roku. To kluczowe biorąc pod uwagę fakt, że kwas moczowy jest markerem ryzyka i niezależnym czynnikiem rozwoju wielu chorób układu krążenia” – przekonuje w informacji przesłanej PAP prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalista powołuje się na wytyczne towarzystw naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskie Towarzystwa Kardiologicznego. Z badań wynika, że podwyższone stężenie kwasu moczowego obserwuje się u około 25–60 proc. pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym oraz aż u prawie 90 proc. młodych dorosłych, u których je zdiagnozowano. Już po paru tygodniach utrzymującego się podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze, w okresie pięcioletnim ryzyko to zwiększa się dwukrotnie.

„Podwyższone stężenie kwasu moczowego jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wpływa też niekorzystnie na ich przebieg i rokowanie. Jest istotnym czynnikiem ryzyka oprócz wieku i palenia papierosów czy podwyższonego stężenia cholesterolu” – podkreśla prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM.

Specjalista tłumaczy, że wraz ze wzrostem stężenia kwasu moczowego we krwi rosną wskaźniki stanu zapalnego w organizmie i pogarsza się funkcja śródbłonka naczyń wieńcowych. „Dlatego pacjenci z wyższymi poziomami kwasu moczowego mają gorsze rokowanie i niekorzystny przebieg m.in. w chorobach sercowo-naczyniowych (zawał, udar), ale także gorzej radzą w razie infekcji” – zaznacza.

Hiperurykemia u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym aż dziewięciokrotnie zwiększa szansę rozwoju cukrzycy typu 2 (tzw. cukrzycy dorosłych). Świadczy o niej poziom stężenia kwasu moczowego we krwi, przekraczający u kobiet 360 mikromoli (6 mg/dl), a u mężczyzn – 400 mikromoli (6,8 mg/dl). Występuje w przypadku dny moczanowej, niewydolności nerek, a czasami może do niej doprowadzić długotrwale leczenie lekami moczopędnymi. Ocena poziomu stężenia kwasu moczowego powinna być rutynowo wykonywana u pacjentów z otyłością brzuszną, nadciśnieniem i cukrzycą.

„Kwestia regularnych badań jest kluczowa, ponieważ tylko tak można sprawdzić, czy wszystko jest w normie, czy jakieś wskaźniki nie są przekroczone. Pozwala to na szybką reakcję i wdrożenie odpowiednich działań, zanim choroba bezobjawowo rozwinie się do zaawansowanego stadium” – zapewnia prof. Artur Mamcarz.

Dodaje, że badanie stężenia kwasu moczowego jest szczególnie ważne dla pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, z nadciśnieniem tętniczym, zespołem metabolicznym, cukrzycą, dyslipidemią, przebytym zawał serca lub udarem mózgu, chorobą nerek lub z otyłością. „W ich przypadku wynik powyżej 5,0 mg/dl jest alarmujący, ponieważ już wtedy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych” – podkreśla prof. Mamcarz.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Kamila Biernat
    gru 15, 2020 - 02:44 PM

    Profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka! Tak wiele może zmienić, zadbać o nasze zdrowie na długie lata, zminimalizować ryzyko występowania wielu chorób, a my dalej swoje…Dopiero, gdy wystąpi choroba, zaczynamy o siebie dbać. Tymczasem odpowiednia dieta to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, niezależnie od tego, czy cieszymy się dobrym zdrowiem, czy zmagamy z takimi chorobami jak cukrzyca. Decydując się na zmiany w odżywianiu, warto zwrócić uwagę na kanał Jedz dobrze by Młynarski i nową serię, poświęconą odżywianiu w cukrzycy. To prawdziwe źródło pozytywnej motywacji do działania, bo przedstawione tutaj odżywianie jest nie tylko dobre dla zdrowia, ale również i duszy, dostarczając wiele tak ważnej dla każdego z nas przyjemności. Koniecznie wejdźcie tu: https://www.youtube.com/watch?v=6lafj80o8F0&t=112s i poznajcie stanowisko pana Młynarskiego i jego zespołu do cukrzycy! 🙂

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.