Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia o Krajowej Sieci Kardiologicznej

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej.

Foto: Adam Guz/KPRM

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma przyspieszyć diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Zajmie się przede wszystkim czterema grupami schorzeń:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym,
  • niewydolnością serca,
  • zaburzeniami rytmu i przewodzenia
  • wadami serca zastawkowymi.

– Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie funkcjonować najpierw jako pilotaż w województwie mazowieckim – powiedział kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, prof. Tomaszem Hryniewieckim i prof. Łukaszem Szumowskim w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Po powstaniu Krajowej Sieci Kardiologicznej pacjenci mają mieć lepszy dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. – Z perspektywy pacjenta będziemy się starali dostarczyć możliwie najlepszą, na europejskim poziomie, usługę zdrowotną. Tak, żeby obywatele mogli się cieszyć jak najdłuższym życiem w dobrym zdrowiu – podkreślił szef rządu.

W ramach pilotażu testowane i oceniane będą zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych, w tym podział kompetencji pomiędzy ustalone poziomy referencyjne działających w ramach umów z NFZ podmiotów, prowadzących diagnostykę i leczenie kardiologiczne. Dodatkowo efektem pilotażu ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych, które obecnie nie udzielają świadczeń w pełnym zakresie możliwości

W skład sieci kardiologicznej wejdą wojewódzki ośrodek koordynujący oraz ośrodki współpracujące poziomu I i II, których zadaniem będzie zapewnienie świadczeniobiorcy kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej pacjentom, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych.

Pilotaż będzie realizowany na terenie woj. mazowieckiego przez 18 miesięcy od dnia następującego po dniu podpisania przez podmioty lecznicze uczestniczące w pilotażu aneksu do umowy z NFZ w zakresie jego realizacji. Za wyborem Mazowsza przemawiała obecność Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, którego zadaniem na wstępnym etapie pilotażu będzie zaproponowanie i przetestowanie rozwiązań, co ma stanowić podstawę do wprowadzenia zasad współpracy pomiędzy ośrodkami na różnych poziomach referencyjnych.

Projekt jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.