Wojna na Ukrainie. Polscy lekarze apelują o oddawanie krwi

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich podjęły stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę, wyrażając solidarność z mieszkańcami zaatakowanego kraju.

Ostrzelane bloki w Charkowie. Fotografie udostępniła wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dzheppar na Twitterze

W ramach wspólnej inicjatywy prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi oraz prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysława Rosatiego, prezydia obu samorządów zwróciły się do swoich środowisk z prośbą o oddawanie krwi.

„Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w związku z eskalacją konfliktu w Ukrainie i w trosce o zapewnienie pomocy ofiarom tego konfliktu zbrojnego zwraca się do Koleżanek i Kolegów Lekarzy i Lekarzy Dentystów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz studentów kierunków medycznych z prośbą o oddawanie krwi. Rozwój zdarzeń w Ukrainie wskazuje, że należy się niestety spodziewać wzmożonego zapotrzebowania na krew i jej składniki” – czytamy w stanowisku Prezydium NRL.

„Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych. Naszym Koleżankom i Kolegom Lekarzom oraz całemu personelowi medycznemu życzymy siły i wytrwałości w tym trudnym czasie wielkiej próby. Wyrażając przekonanie, że nigdy nie jest za późno na deeskalację konfliktu, samorząd lekarski żywi nadzieję, że jak najszybciej zostaną wykorzystane środki dyplomatyczne zmierzające do zaprzestania działań wojennych i prowadzące do rozwiązania obecnej sytuacji na drodze pokojowej” – czytamy w stanowisku Prezydium NRL i Konwentu Prezesów ORL.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.