Sanok: innowacyjne zabiegi leczenia arytmii

Dobra wiadomość dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. 12 sierpnia w Centrum w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku wykonano po raz pierwszy ablacje z wykorzystaniem najnowocześniejszego systemu do mapowania i nawigacji trójwymiarowej serca.

 

Zabiegi zostały przeprowadzone u pięciu pacjentów z uporczywą, oporną na leczenie farmakologiczne arytmią komorową i nadkomorową oraz z występującymi częstoskurczami.

Precyzja jak w nawigacji GPS

Nowe rozwiązanie umożliwia bardzo precyzyjną nawigację i zapamiętywanie obrazu serca na mapie trójwymiarowej oraz wykonywanie zabiegu bez użycia promieniowania rentgenowskiego. – Można to porównać do nawigacji GPS, która prowadzi kierowcę oraz zapamiętuje drogę dotarcia do arytmii – wyjaśnia dr hab. n. med. Sebastian Stec, kardiolog z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku.

 

Po pierwszej ablacji

Jednocześnie system ten pozwala na przeprowadzenie pełnoprofilowego zabiegu ablacji u chorych z najtrudniejszymi wskazaniami, takimi jak burze elektryczne serca i migotanie przedsionków. – U niektórych chorych występują rzadkie przypadki, gdzie arytmia ukrywa się przed nami. Dzisiaj mieliśmy taki przypadek u jednej z pacjentek. Dzięki innowacyjnej metodzie udało nam się zlokalizować arytmię i zlikwidować już po pierwszej ablacji. Pacjentka czuje się dobrze – informuje Sebastian Stec.

Z myślą o pacjentach onkologicznych

Obecnie w Polsce istnieją tylko dwa urządzenia tego typu, dlatego od przyszłego roku lekarze zarówno z Polski, jak i Europy, będą uczyć się w Sanoku metody całkowitej eliminacji promieniowania rentgenowskiego przy zabiegach ablacji i innych zabiegach elektroterapii serca. Eliminacja promieniowania umożliwia wykonywanie zabiegu u pacjentek w ciąży lub u młodych osób zagrożonych chorobą nowotworową.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.