Co ustalono na berlińskim szczycie Światowego Stowarzyszenia Lekarzy?

Podczas tegorocznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Światowego Stowarzyszenia Lekarzy (World Medical Association) podjęto szereg ważnych decyzji, m.in. wyłoniono nowe władze organizacji i zaktualizowano Międzynarodowy Kodeks Etyki Lekarskiej.

Berlin. Foto: pixabay.com

Spotkanie odbyło się w dniach 5-8 października w Berlinie i zgromadziło 57 przedstawicieli organizacji zrzeszających lekarzy na całym świecie. Nowym prezydentem WMA (na kadencję 2022-2023) został dr Osahon Enabulele (były szef Nigerian Medical Association). Na prezydenta elekta WMA wybrano dr Lujain Alqodmani z Kuwejtu, która przejmie prezydencję od Nigeryjczyka jesienią przyszłego roku.

Jednym z głównych punktów obrad było przyjęcie aktualizacji Międzynarodowego Kodeksu Etyki Lekarskiej (konsultacje w sprawie rewizji tego dokumentu trwały trzy lata). Kodeks przyjęto w 1949 r. i od tamtego czasu był on trzy razy zmieniany, po raz ostatni w 2006 r. Aktualizacja, na którą zdecydowano się w tym roku, zawiera m.in. zapisy na temat poszanowania autonomii pacjenta, dobrostanu lekarza, odnosi się także do prawa lekarza do działania w zgodzie z klauzulą sumienia (i ograniczeń z tym związanych).

W rewizji kodeksu zawarto także kwestie związane z leczeniem na odległość, podkreślając, że w przypadku świadczenia opieki medycznej zdalnie, lekarz musi upewnić się, że ta forma konsultacji jest wystarczająca do udzielenia potrzebnej pomocy medycznej. Lekarz musi także uzyskać zgodę pacjenta na taką formę leczenia, a tam, gdzie jest to medycznie uzasadnione, trzeba dążyć do zapewnienia pacjentowi bezpośredniej, osobistej wizyty. Ponadto w aktualizacji kodeksu zapisano, że lekarz powinien dążyć do praktykowania medycyny w sposób, który jest zrównoważony dla środowiska.

Podczas posiedzenia delegaci Zgromadzenia Ogólnego WMA po raz kolejny zadeklarowali swoje poparcie dla lekarzy w Ukrainie i potępili agresywne ataki armii rosyjskiej na obiekty związane z infrastrukturą medyczną w tym kraju. Uzgodniono także wytyczne dotyczące etycznego korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy (m.in. o niepublikowaniu „beztroskich” opinii w sprawach medycznych). Delegaci wezwali też krajowe stowarzyszenia medyczne do opracowania wytycznych dotyczących zwalczania dezinformacji oraz pseudonauki i pseudoterapii, mogących nieść negatywne skutki zdrowotne dla pacjentów. Kolejne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego WMA odbędzie się w Kigali (Rwanda) w październiku 2023 r.

Źródło: WMA

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.