Podsumowanie Mistrzostw Polski Lekarzy w 2022 roku

W 2022 roku lekarze lekkoatleci rywalizowali w: 11. MPL, 5. HMPL i 7. MPL w wielobojach. Wszystkie te zawody odbywały się w ramach Mistrzostw Polski Masters, w których uczestniczyło – zarówno w halowych, jak i letnich – po około 600 zawodników.

Foto: arch. prywatne

Rywalizacja odbywała się w kategoriach wiekowych 5-letnich od 35. roku życia wzwyż, a wyniki końcowe MP Lekarzy były ustalane w ramach oddzielnej klasyfikacji w kategorii „open” na podstawie uzyskanych punktów przeliczeniowych.

Przed 11 laty – biorąc czynny udział w rywalizacji weteranów na arenie krajowej i międzynarodowej od 1991 roku, pełniąc funkcję prezesa od 1998 roku, a następnie wiceprezesa ds. organizacyjnych do 2022 roku – postanowiłem do rywalizacji sportowej w ramach mistrzostw włączyć lekarzy lekkoatletów. Jak się później okazało był to strzał w 10-tkę.

W rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski Lekarzy uczestniczy średnio 25-30 osób. Organizacja MPL w lekkiej atletyce przy takiej ilości uczestników byłaby trudna, a zawody mało ciekawe. W ramach MP Masters, gdzie zawody trwają po ok. 10 godzin dziennie i odbywają się we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych, często w obsadzie międzynarodowej, są interesujące i pozwalają na rywalizację z najlepszymi w poszczególnych kategoriach wiekowych w Polsce.

Lekarze lekkoatleci mogli również rywalizować – trochę na innych zasadach – w ramach Igrzysk Lekarskich w Zakopanem, które organizuje od 19 lat kolega Maciej Jachymiak. Frekwencja w zawodach l.a. jest większa 2-3-krotnie, ale zawody przyciągają rocznie we wrześniu ok. 600-1000 uczestników w kilkunastu konkurencjach i są formą festynu środowiska lekarskiego zorganizowanego w bardzo atrakcyjnym miejscu, gdzie zawodnicy przyjeżdżają całymi rodzinami, a ich małżonkowie i dzieci mogą również uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać medale. Szczegółowe informacje o Igrzyskach Lekarskich są na stronie http://www.igrzyskalekarskie.org.

Statystyki w lekkiej atletyce sporządza kolega Leszek Stecuła. Ja od kilkunastu lat prowadzę zestawienie rekordów Igrzysk Lekarskich. Tę informację podaję, szczególnie dla młodszych koleżanek i kolegów, ponieważ w 2023 roku odbędą się 20. jubileuszowe igrzyska, prawdopodobnie po raz ostatni w Zakopanem i może to być ostatnia okazją poczuć atmosferę igrzysk.

Za pośrednictwem „Gazety Lekarskiej” informowałem o wynikach 5. HMPL. Aktualnie chciałbym podać wyniki pozostałych mistrzostw: 11. MPL (18-19.06.2022 r.) i 7. MPL w Wielobojach (28.05.2022 r.), które odbyły się w Toruniu:

  • Puchary Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Łukasza Jankowskiego dla najlepszych zawodniczki i zawodnika 11. MPL zdobyli: Aleksandra Piechuta z Warszawy za bieg na 200 m i Stefan Madej z Sosnowca za rzut oszczepem. Puchar organizatora za drugi wynik mistrzostw zdobył Zenon Krukowski z Międzyrzecza za wynik w pchnięciu kulą. Szczegółowe wyniki są na stronie https://www.pzlam.pl/pl/ – wyniki 11. MPL w końcowej części komunikatu końcowego z 32. Mistrzostwach Polski Masters.
  • Puchary Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Łukasza Jankowskiego dla najlepszych zawodniczki i zawodnika 7. MPL w Wielobojach zdobyli: Aleksandra Piechuta z Warszawy za pięciobój klasyczny i Ryszard Iliaszewicz z Winnicy za pięciobój rzutowy. Wyniki również są na stronie https://www.pzlam.pl/pl/ w pliku: 30. Mistrzostwa Polski Masters w Pięcioboju Klasycznym, Rzutowym i Ciężarkowym. 7. Mistrzostwa Polski Lekarzy.

Z tego miejsca serdecznie zapraszam na kolejne MPL w 2023 r.: 4 marca, Toruń – 6. HMPL, 17 czerwca – 8. MPLwW, 26/27 czerwca – 12. MPL (miejsce jeszcze nie ustalone – Łódź/Opole). Zapraszam również wszystkich chętnych do udziału w 9. Halowych Mistrzostwach Świata Masters, które odbędą się ponownie w Polsce, w Toruniu, w dniach 26.03-1.04.2023 r. Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia.

Julian Pełka (Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu), organizator MPL w L.A.

Załączniki:

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.