Znani aktorzy w spocie NIL. Zobacz zdjęcia z planu filmowego

Tomasz Kot i Katarzyna Dąbrowska wystąpili w spocie pt. „Ratowanie życia to nie przestępstwo”. Film jest częścią kampanii społecznej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Foto: Anna Włoch

Premiera spotu „Ratowanie życia to nie przestępstwo” i konferencja prasowa z udziałem reżysera Łukasza Palkowskiego, aktorów Tomasza Kota i Katarzyny Dąbrowskiej oraz prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasza Jankowskiego odbyła się w czwartek.

W filmie zostały ukazane emocje towarzyszące codziennej pracy w placówkach ochrony zdrowia. Lekarze, oprócz kierowania się wiedzą medyczną, muszą mieć na uwadze m.in. konsekwencje prawne powikłań i zdarzeń, które w ogóle nie wynikają z błędów. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

– Miałam ciary, kiedy wyobraziłam sobie, co musi mieć w głowie kobieta, mówiąc, że ma dwójkę dzieci i nie chce ponosić odpowiedzialności za pomaganie pacjentowi, który nie przetrwa do rana bez wykonanego zabiegu – powiedziała Katarzyna Dąbrowska w trakcie premiery.

– Ta historia zdarza się każdego dnia w polskich szpitalach – podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski, dodając, że fabuła filmu zaczyna się i kończy na osobach wymagających pomocy medycznej. – To w sposób perfekcyjny pokazuje, że pacjent jest najważniejszą osobą w tej opowieści i cały dylemat dotyczy tego, jak najlepiej go leczyć – podkreśla.

Samorząd lekarski podkreśla, że lekarze i pacjenci stoją po tej samej stronie, a system powinien zapewnić im warunki bezpiecznego leczenia. Przepisy prawa powinny w tym pomagać, a nie przeszkadzać – właśnie dlatego NRL dąży do wprowadzenia w życie idei no-fault.

– O konieczności poprawy systemu ochrony zdrowia można byłoby nagrać cały serial – mówi rzecznik prasowa NIL Renata Jeziółkowska, która sprawowała nadzór kreatywny nad produkcją filmu i koordynowała jego realizację ze strony samorządu lekarskiego. Zapowiada również kolejne projekty.

Galeria zdjęć Anny Włoch z planu filmowego:

Spot „Ratowanie życia to nie przestępstwo”:

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.