Godność pacjenta to nie tylko sposób leczenia

Naczelna Izba Lekarska (NIL) poparła stanowisko Towarzystwa Internistów Polskich (TIP) dotyczące terapii daremnej. – To bezcenny głos – mówi Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Foto: shutterstock.com

– Kiedy tylko zapoznałem się ze stanowiskiem wówczas Grupy Roboczej Towarzystwa Internistów Polskich, byłem całym sercem za jego przyjęciem. To bezcenny głos w dyskusji na temat terapii daremnej i zagadnienia końca życia – mówi Damian Patecki, lekarz anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia NRL, którego wypowiedź NIL opublikowała na swojej stronie internetowej.

Damian Patecki recenzował wytyczne z ramienia Rady i do dziś pozostaje pod wielkim wrażeniem pracy, którą wykonali autorzy tego dokumentu. – Kluczowe jest osadzenie wytycznych przede wszystkim na zagadnieniu godności pacjenta i działaniu w jego najlepiej pojętym interesie. Godność pacjenta to nie tylko sposób leczenia, lecz także problematyka końca życia – podkreśla.

Jak przypomina NIL, stanowisko z wytycznymi przygotował zespół kilkunastu ekspertów, złożony z lekarzy różnych specjalności, etyków, osób duchownych i prawników. Autorom przyświecała chęć opisania najlepszej praktyki klinicznej w kontekście ciężko chorych pacjentów, wobec których medycyna staje się bezsilna. Starali się również stworzyć formalną i jednolita procedurę. Dokument przyjęło i poparło uchwałą Prezydium NRL po rekomendacji Rady Ekspertów NIL oraz Komisji Etyki Lekarskiej NRL.

Rekomendacja Komisji Etyki Lekarskiej NRL

„Omawiane stanowisko jest niezwykle wnikliwym, opartym o bogate piśmiennictwo i przygotowane przez zespół znamienitych autorytetów dokumentem uwzględniającym wszelkie oczekiwane w tak delikatnej materii, jak opieka terminalna, aspekty: prawne, etyczne, szanujące godność pacjenta i skupiające się przede wszystkim na osobie umierającej. (…) Praktyczny wymiar stanowiska zawiera się również w części prawnej, jasno wskazując uprawnienia zespołu terapeutycznego i rolę rodziny z podkreśleniem, że spotkanie z bliskimi służyć ma zebraniu informacji o chorym i ich przygotowaniem na proces umierania, a nie uzyskaniu od nich zgody. (…) Aprobatę Komisji uzyskały propozycje Grupy Roboczej, by w poszczególnych etapach postępowania z pacjentem uwzględniać też osoby niebędące lekarzami: psychologa, kapelana, radcę prawnego, stanowi to o holistycznym traktowaniu umierającego z poszanowaniem wszelkich aspektów sytuacji, w jakiej jest pacjent” – pisze w swojej rekomendacji Komisji Etyki Lekarskiej NRL.

– Dokument jest niezwykle przemyślany i wartościowy. O wadze tego stanowiska stanowi temat, jaki podejmują specjaliści, i fachowość opracowania tego zagadnienia, zastosowanie bardzo precyzyjnego języka. Stanowisko to z pewnością będzie stanowiło bardzo dużą pomoc dla pacjentów, ich rodzin oraz lekarzy. Nam, jako NIL, podobnie jak autorom, zależy na jak najszerszym rozpowszechnieniu tego dokumentu. Uważamy, że środowisko lekarskie powinno podejmować takie trudne, graniczne tematy i stać na straży godności pacjenta – dodaje Damian Patecki.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.