Prof. Jacek Musiał laureatem Nagrody im. prof. Franciszka Kokota

Prof. dr hab. Jacek Musiał został laureatem Nagrody im. prof. Franciszka Kokota, przyznawanej przez Towarzystwo Internistów Polskich (TIP) za wybitny dorobek naukowy w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Foto: Medycyna Praktyczna

Prof. Jacek Musiał jest wychowankiem prof. Andrzeja Szczeklika, badaczem mechanizmów autoimmunologicznych w chorobach związanych ze zwiększonym ryzykiem incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Przez ponad cztery dekady był zawodowo związany z Kliniką Alergologii i Immunologii Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Pracował również w II Katedrze Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum – kierował nią w latach 2008-2018. W latach 2008-2012 był prezesem Zarządu Głównego TIP.

W środowisku uchodzi za najwybitniejszego znawcę zespołu antyfosfolipidowego w Polsce, który bada od trzech dekad. „Stworzył wiodący polski ośrodek badań nad zespołem antyfosfolipidowym ściśle współpracujący z zagranicznymi ośrodkami, co skutkowało jego udziałem w przygotowywaniu zaleceń dotyczących diagnostyki tej choroby, w tym najnowszych z 2021 r. Badania zespołu prof. Musiała były jednymi z pierwszych na świecie wskazujących na ograniczenia samej oceny obecności przeciwciał antyfosfolipidowych” – informuje TIP na stronie internetowej.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 21 kwietnia w czasie XXII Krajowej Konferencji Szkoleniowej TIP „Postępy w chorobach wewnętrznych” – Interna 2023. Szczegóły są dostępne na stronie Medycyny Praktycznej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.