Skierowania ważne na terenie całego kraju

Świadczenia szpitalne i ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne nie podlegają rejonizacji, gdyż – na podstawie posiadanego skierowania – pacjent ma prawo leczyć się na terenie całego kraju. O tym wszystkim przypomniał niedawno Rzecznik Praw Pacjenta.

Logotyp Biura Rzecznika Praw Pacjenta

„Pacjent nie może zostać odesłany do miejsca swojego zamieszkania w sytuacji, gdy dokonał wyboru świadczeniodawcy na podstawie uzyskanego skierowania do leczenia w rodzaju: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (poradnie specjalistyczne), leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzależnień, opieki psychiatrycznej czy opieki długoterminowej i hospicyjno-paliatywnej” – czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (art. 29) lub szpitalnych (art. 30) spośród wszystkich świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

„Odmowa udzielenia świadczenia z powodu tzw. rejonizacji stanowi naruszenie prawa pacjenta. W sytuacji takiego naruszenia, pacjent powinien skierować skargę do dyrektora placówki medycznej, w której doszło do odmowy udzielenia świadczenia; właściwego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia; organu nadzoru nad placówką medyczną lub do Rzecznika Praw Pacjenta” – przypomina Rzecznik.  Zakaz tzw. „rejonizacji” odnosi się również do placówek udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.