23 maja 2024

Andrzej Matyja: Ozdrowieńcy, dołączcie do medyków, bądźmy solidarni!

Pandemia COVID-19 przybiera na sile. „Potrzebujemy Waszej pomocy! Bądźmy solidarni!” – apeluje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Foto: pixabay.com

„W szpitalach na podanie osocza ozdrowieńców czeka bardzo wielu ciężko chorych pacjentów. Możecie im pomóc oddając krew. Dawcą może być każdy ozdrowieniec” – podkreśla prezes NRL Andrzej Matyja w apelu skierowanym do ozdrowieńców.

Wystarczy zgłosić się nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym należy przejść kwalifikację.

„Badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19, podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem. Wśród osób, którym podano osocze w ciągu trzech dni od rozpoznania, a także wśród osób, którym podano osocze zawierające wysokie poziomy przeciwciał neutralizujących wirusa, uzyskano zmniejszenie ryzyka zgonu” – wyjaśnia prof. Andrzej Matyja.

„Zachęcam i apeluję. Dołączcie do nas, medyków. Dołączcie do tych, którzy pomogli Wam i pomóżcie w uratowaniu innych. Dzięki Wam możemy przechylić szalę w walce z wirusem. Dzięki Wam możemy go szybciej zwalczyć i sprawić, że więcej osób odzyska zdrowie. Ich los jest również w Waszych rękach!” – apeluje prezes NRL.