16 czerwca 2024

Artur Drobniak: w medycynie akceptacja zmian trwa dłużej

Akceptacja zmian i innowacji w medycynie trwa znacznie dłużej niż w innych dziedzinach – powiedział dr Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej (COBIK NIL), na kongresie Impact CEE w Poznaniu.

Foto: Impact CEE

Zdaniem dr. Artura Drobniaka algorytmy sztucznej inteligencji w przyszłości będą zyskiwać na znaczeniu.

– Wprowadzając odpowiednie dane pacjenta i mając standardową procedurę, algorytmy sztucznej inteligencji ułatwią podejmowanie decyzji terapeutycznych – powiedział dyrektor COBIK NIL, dodając, że świat medycyny znajduje się na początku rewolucji podobnej do powszechnego wprowadzenia farmaceutyków w latach 60. i 70. XX wieku.

– Teraz taką epokową zmianą będą procedury diagnostyczne i terapeutyczne lub urządzenia oparte na algorytmach sztucznej inteligencji – stwierdził. Jego marzeniem jest dostęp do uporządkowanych danych pacjenta o dużej wartości w gabinecie. – Indywidualne Konto Pacjenta może stać się takim rozwiązaniem, ale przed nami jeszcze długa droga i dużo pracy informatyków, aby stworzyć uporządkowany profil pacjenta – powiedział dr Artur Drobniak.

Podkreślił, że lekarze są grupą zawodową podchodzącą do sztucznej inteligencji z wielką ostrożnością. – Wprowadzanie jakichkolwiek zmian powinno opierać się na precyzyjnych i niekiedy długotrwałych badaniach. W końcu od leczenia pacjenta zależy ludzkie zdrowie i życie, a to wiąże się z dużą odpowiedzialnością, której sztuczna inteligencja nie przejmie od lekarzy – dodał dyrektor COBIK NIL.

Kongres Impact CEE odbył się w dniach 10-11 maja 2023 r. w Poznaniu. To najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarczo-technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym udział biorą managerowie z największych globalnych firm, politycy, regulatorzy, naukowcy, a także znani na całym świecie eksperci i mówcy. Jednym z tegorocznych gości był autor książki „Czarny łabędź” Nassim Taleb.

Pełna relacja z wydarzenia jest dostępna na stronie internetowej NIL https://nil.org.pl/aktualnosci/8065-nil-na-impact23.