15 czerwca 2024

Biurowa gimnastyka. Proste ćwiczenia nie tylko dla urzędasów

Zdecydowana większość z nas źle siedzi przy biurku w pracy. Konsekwencje tego mogą być poważne: bóle szyi i nadgarstków. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Foto: pixabay.com

Praca przy biurku, to codzienna rzeczywistość wielu z nas. I wielu z nas nieprawidłowo siedzi w trakcie takiej pracy. Ale nie to jest najgorsze.

– Źle w biurze siedzi około 90- 95 procent osób pracujących w pozycji siedzącej. Większym problemem jest to, że siedzą za długo, niż to, że siedzą nieprawidłowo – mówi mgr Jakub Nowosad, fizjoterapeuta z centrum rehabilitacji Fizjo4Life.

Z osób pracujących w biurze, mniej więcej połowa skarży się na bóle wynikające ze zbyt długiego siedzenia przed komputerem. Bóle wynikające ze złej postawy za biurkiem dotyczą głównie rąk i ramion, ale najczęściej boli szyja.

  • bóle nadgarstka dotyczą 21 proc. pracowników,
  • bóle ramion 38 proc. pracowników,
  • bóle szyi 55 proc. pracowników.

Kiedy siedzimy nieprawidłowo przy biurku najbardziej cierpi nasz kręgosłup, ponieważ nie pracują otaczające go mięśnie. Ale wynikających z tego problemów zdrowotnych jest dużo więcej.

– Zbyt długie siedzenie to przede wszystkim problemy krążeniowe, problemy kręgosłupa, bóle głowy, cierpnięcia i mrowienia dłoni, ale też patrząc bardziej długofalowo, takie rzeczy, jak depresja czy nowotwory – ostrzega mgr Nowosad.

Bólom wynikającym ze złej postawy można zapobiegać. Przede wszystkim należy raz na godzinę na kilka minut wstać od biurka, rozprostować kończyny, przejść się. Można w tym czasie zrobić sobie herbatę albo poćwiczyć.

Proponujemy przeprowadzić następujące ćwiczenia:

  • Głębokie oddychanie: prostujemy się, kładziemy rękę na przeponie i bierzemy kilkanaście głębokich oddechów.
  • Naprzemienne unoszenie pośladków: siadamy prosto i podnosimy naprzemiennie pośladki, podnosząc nogę, ale nie odrywając całkowicie stóp od podłoża.
  • Rozciąganie mięśni szyi: siedząc prosto, łapiemy prawą ręką lewą stronę głowy i delikatnie przyciągamy ją do ramienia, po chwili, gdy poczujemy, że mięśnie są napięte, powtarzamy ruch tym razem lewą ręką w przeciwną stronę.
  • Stawanie na palcach: stajemy za krzesłem, opieramy ręce na oparciu i kilkukrotnie stajemy na palcach. Staramy się przy tym napiąć mięśnie stóp.
  • Przysiady: stajemy za krzesłem, ręce opieramy na oparciu i robimy przysiady.

Powyższe ćwiczenia można wielokrotnie powtarzać w ciągu dnia. Już po paru dniach regularnych ćwiczeń powinno być lepiej!

Anna Piotrowska

Źródło: www.zdrowie.pap.pl