20 maja 2024

CEDE i Kongres Unii Stomatologii Polskiej

W dniach 14-16 września w Poznaniu rozpocznie się 26. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE 2017 oraz towarzyszący jej – po raz pierwszy – Kongres Unii Stomatologii Polskiej.

Tak wyglądało CEDE w zeszłym roku
Foto: Marta Jakubiak

Podczas Kongresu zostanie zorganizowana bezpłatna sesja Naczelnej Izby Lekarskiej. – Zapraszam na to wydarzenie wszystkich lekarzy dentystów – mówi dr Leszek Dudziński, wiceprezes NRL.

CEDE otwiera nowy rozdział w historii wydarzenia, a dowodem zmian jest długa lista atrakcji przygotowanych dla uczestników: lekarzy dentystów, techników dentystycznych, asystentek i higienistek stomatologicznych czy menagerów klinik. To połączenie oferty producentów, dystrybutorów i wydawnictw z bogatym programem edukacyjnym kryje w sobie moc nowości. Niezmienna pozostać ma atmosfera święta stomatologii.

Wystawa odbędzie się w tzw. czteropaku Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na powierzchni blisko 6000 m² ofertę zaprezentuje 200 firm (producenci, dystrybutorzy, wydawnictwa, organizacje, fundacje) z Polski oraz zagranicy. Wstęp na wystawę CEDE jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji. Można to zrobić online do 10 września lub na miejscu, w wyznaczonych miejscach przy wejściach: zachodnim i wschodnim.

Karta wstępu umożliwia:

  • zwiedzanie stoisk,
  • udział w koncercie Anity Lipnickiej,
  • uczestnictwo w niektórych szkoleniach firm,
  • wstęp na wybrane, bezpłatne sesje Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

– To prawdopodobnie pierwszy w historii polskiej stomatologii Kongres, który jest efektem dialogu i bardzo ścisłej współpracy naukowców, praktyków oraz przedstawicieli firm. Pod hasłem „integracji naukowej” zaprosiliśmy do współpracy liderów różnych dziedzin stomatologii, zaproponowaliśmy towarzystwom naukowym i organizacjom przeprowadzenie w ramach Kongresu autonomicznych sesji tematycznych, bardzo rozważnie wybraliśmy prelegentów zaproponowanych przez firmy. Wszystko po to, aby w praktyczny sposób pokazać aktualny stan wiedzy i kierunki możliwego rozwoju stomatologii – mówi prof. Marzena Dominiak, przewodnicza Rady Naukowej Kongresu.

Z uczestnikami Kongresu, podczas wykładów i warsztatów, spotkają się cenieni i lubiani eksperci m.in. prof. Tomasz Konopka, prof. Itzhak Binderman, prof. Joseph Chokroun, prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, dr Gianluca Paniz, dr Hugo Sousa Dias, dr Igor Ristic, dr Maciej Żarow, dr Bartosz Cerkaski, tech. dent. Katarzyna Subotowicz, Wojciech Eichelberger czy Magdalena Szumska.

Dużą popularnością już zarejestrowanych uczestników cieszą się praktyczne prezentacje ekspertów połączone z dyskusją z udziałem publiczności. Omówione zostaną tematy, które nurtują, budzą emocje, czasem nawet kontrowersje: stosowanie fluoru, antybiotykoterapia w stomatologii czy autogenne metody regeneracji (m.in. mielenie zębów czy PRF). Interesująco zapowiadają się kursy na kadawerach, czyli ludzkich zwłokach (obłożenia operacyjne, fragmenty preparatu niewykorzystywane podczas kursu są zasłonięte).

Swoje sesje przeprowadzą: Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Techniki Ortodontycznej oraz – jak już wspominano na początku – Naczelna Izba Lekarska. Podczas sesji „Naukowy zawrót głowy – nowości w nauce” gwiazdami będą autorzy najlepszych prac habilitacyjnych, doktorskich oraz studenckich z ostatnich lat. W programie znalazły się także: sesja omawiająca ciekawe przypadki z gabinetów oraz wykłady poświęcone zarządzaniu gabinetem oraz samym sobą.

Jak mówią organizatorzy, bardzo dużą popularnością cieszy się sesja dla higienistek i asystentek stomatologicznych. Podczas CEDE odbędzie się także debata pt. „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?”, w trakcie której zaprezentowany zostanie raport powstały na podstawie wyników ankiety: „A Ty co sądzisz o zasadach leczenia stomatologicznego dzieci?”.

W zwiedzaniu wystawy oraz uczestnictwie w Kongresie Unii Stomatologii Polskiej pomoże bezpłatna aplikacja CEDE 2017 dostępna na systemy iOS, Android, Windows. Aplikacja ułatwi m.in. w wyszukiwanie wystawców (wg listy alfabetycznej lub grup towarowych), odnalezienie stoiska firmy na planie wystawy, zorganizowanie własnego programu wykładów czy wizyt na stoiskach.