16 czerwca 2024

Cel: zaufanie i życzliwość w relacji pacjent-medyk (wideo)

Śląska Izba Lekarska i Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczęły kampanię, w ramach której chcą mówić głośno o fali hejtu zalewającej pracowników ochrony zdrowia.

Foto: YouTube/screen

Celem akcji #szanujmedyka jest zwrócenie uwagi na wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent-medyk.

Jednym z jej elementów jest noszenie plakietki z hasłem „Szanuję Ciebie – Szanuj Mnie!”. Po plakietkę można się zgłosić do ŚIL lub pobrać ze strony internetowej izby grafikę do jej samodzielnego wykonania.

Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych ŚIL i SUM jest publikowana jedna historia związana z hejtem, jaki spotkał medyka podczas wykonywania pracy. To już kolejna akcja organizowana wspólnie przez ŚIL i SUM. Obydwie instytucje miały już okazję wcześniej współpracować przy okazji projektu „COVID zabija – zaszczep się!” oraz działania na rzecz kobiet w ciąży pod hasłem „Ciąża nie chroni przed rakiem”.

Z kolei 30 marca doszło do podpisania porozumienia pomiędzy SUM i ŚIL, które jeszcze bardziej zacieśnia ich wzajemną współpracę – cele to m.in. organizacja konferencji naukowych, szkoleń, kursów, a także promocja kształcenia podyplomowego i prowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnych.