18 września 2024

Co wpływa na wynik kolonoskopii?

Stopień oczyszczenia jelita grubego wpływa na wynik kolonoskopii – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez naukowców z Austrii, którzy ocenili stopień oczyszczenia jelita grubego podczas ponad 335 tys. kolonoskopii wykonanych w tym kraju w latach 2012-2022.

Fot. pixabay.com

Stopień oczyszczenia jelit oparty na skali Aronchick oceniono jako bardzo dobry, dobry, wystarczający, słaby i zły u (odpowiednio): 37 proc., 48 proc., 11 proc., 3 proc. i 1 proc. badanych. Wraz z gorszym przygotowaniem do badania istotnie spadała czułość wykrywania polipów, osiągając w grupie osób z nieoczyszczonym jelitem wynik ok. 50 proc.

Ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego było dwukrotnie wyższe dla chorych z oczyszczeniem wystarczającym i słabym oraz czterokrotnie wyższe u osób źle przygotowanych do badania w porównaniu do osób z bardzo dobrym i dobrym przygotowaniem do badania. 

Skumulowana 10-letnia umieralność z powodu raka jelita grubego wynosiła 0,14 proc. w przypadku bardzo dobrego lub dobrego przygotowania jelita grubego i 0,41 proc. w przypadku przygotowania wystarczającego i słabego.

Źródło: journals.lww.com/ajg