22 maja 2024

COVID-19: dentobusy wracają do gry

NFZ zapewnia, że w nagłych przypadkach pacjenci chorujący na COVID-19 lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem nie zostaną pozbawieni pomocy stomatologicznej.

Foto: Marta Jakubiak

Specjalnie dla pacjentów chorujących na COVID-19 opieka stomatologiczna w nagłych przypadkach (np. ból zęba) ma być wykonywana w dentobusach.

To mobilne gabinety dentystyczne, które pojawiły się za czasów ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku szkolnym z małych miejscowości.

Dentobusy mają stacjonować przy szpitalach jednoimiennych, ale w razie potrzeby – jak zapewnia płatnik – dotrą bezpośrednio do pacjentów. Szczegóły dostępne są w zarządzeniu prezesa NFZ (więcej TUTAJ).

NFZ dodaje, że dla pacjentów podejrzewanych o zakażenie koronawirusem pomoc doraźną mają zapewnić wybrane, odpowiednio do tego przygotowane, gabinety stomatologiczne, a pozostali pacjenci mogą korzystać z opieki stomatologicznej na dotychczasowych warunkach.

Listy otwartych gabinetów dentystycznych, posiadających umowę z NFZ, można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Funduszu (lista oddziałów TUTAJ). Fundusz przypomina wszystkim pacjentom, aby przed udaniem się do gabinetu stomatologicznego, zadzwonić do swojego lekarza dentysty w celu skonsultowania swoich dolegliwości.