18 maja 2024

COVID-19. Mleko kobiece nie jest źródłem zakażenia dziecka

Dr hab. Aleksandra Wesołowska, wraz z innymi naukowcami, zajęła głos na łamach prestiżowego czasopisma „Lancet” w sprawie znaczenia karmienia piersią w czasie pandemii COVID-19.

Dr hab. Aleksandra Wesołowska. Foto: arch. WUM

W przyjętym do druku liście do redakcji naukowcy zaapelowali: „podważanie znaczenia karmienia piersią w czasie pandemii COVID-19 nie złagodzi skutków zdrowotnych kryzysu”.

Polemizują też z wynikami badań dotyczącymi możliwości zakażenia nowo narodzonego dziecka od chorej na COVID-19 matki (Lancet 2020 10-16;396 (10257): 1064–1065, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7544453/).

Jak potwierdzają już liczne badania, także te prowadzone przez dr hab. Aleksandrę Wesołowską i jej zespół, mleko kobiece nie jest źródłem zakażenia dziecka, a raczej stanowi ochronę immunologiczną. W mleku kobiet chorujących na COVID-19, także w polskiej populacji, nie potwierdzono obecności materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2, a wykryto wysokie miana przeciwciał IgA, które chronią dziecko przed zakażeniem.

Dr hab. Aleksandra Wesołowska jest kierownikiem Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie oraz adiunktem w Zakładzie Biologii Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.