20 kwietnia 2024

Cytologia i mammografia bezpłatnie i bez skierowania

Od listopada 2023 r. na przesiewową cytologię mogą zgłaszać się panie w wieku 25-64 lata, a profilaktyczną mammografię mogą wykonywać kobiety w wieku 45-74 lata – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Fot. pixabay.com

Wszystkie kobiety, które są już w odpowiednim wieku, mogą regularnie zgłaszać się na cytologię i mammografię. – Z badań skorzystacie bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejki – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek, a ryzyko jego rozwoju rośnie z wiekiem. W 2020 r. taką diagnozę usłyszało blisko 18 tys. Polek, a zmarło blisko 7 tys. NFZ przypomina, że mammografia pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian.

„Panie, które ze względu na wiek są szczególnie narażone na ten rodzaj raka, mogą ją wykonać bezpłatnie i bez skierowania w programie profilaktyki. Od listopada został on poszerzony i objął wszystkie kobiety w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy albo ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie, by badać się częściej – po upływie roku. Do tej pory przesiewowa mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat” – czytamy w komunikacie.

Od początku listopada 2023 r. dłuższa jest także lista kobiet, które mogą korzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Dotychczas był on skierowany do pań w wieku 25-59 lat. Teraz z przesiewowych badań cytologicznych raz na trzy lata – co ważne, bezpłatnie i bez skierowania – można korzystać do 64. roku życia. Takie badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają zawartą umowę z NFZ.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. z powodu raka szyjki macicy zmarło ponad 1,5 tys. Polek. Możliwość skutecznego leczenia często odbiera zbyt późne rozpoczęcie terapii. – Rak szyjki macicy jest chorobą, którą możemy wykryć z łatwością we wczesnej fazie rozwoju dzięki programom profilaktycznym. One ratują życie – mówi prof. dr hab. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej. NFZ przypomina, że nowotwór szyjki macicy na początkowym etapie rozwoju jest wyleczalny w 99 proc. przypadków.