18 maja 2024

Czy Polska kupi chińskie szczepionki?

Możliwość zakupu przez Polskę chińskich szczepionek przeciwko COVID-19 była jednym z tematów rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Andrzej Duda i Xi Jiping, podpisanie oświadczenia ws. ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa (20.06.2016). Foto: Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

W czasie poniedziałkowej rozmowy z prezydentem Chin, prezydent Andrzej Duda poruszył m.in. kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią COVID-19.

„Kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym, niemniej Prezydent RP z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego. Wskazał, że solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenia zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii” – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

W Unii Europejskiej jedynym krajem, w którym dopuszczono do stosowania chińskie szczepionki, są Węgry. Pod koniec lutego chińską szczepionkę firmy Sinopharm przyjął m.in. węgierski premier Viktor Orban, a nieco wcześniej preparat został także podany prezydentowi Węgier – Janosowi Aderowi. Do kwietnia Budapeszt ma otrzymać 5 mln dawek z Państwa Środka.

Chińskie szczepionki nie są jeszcze zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków, a eksperci z Europy zwracają uwagę, że o azjatyckich preparatach na razie niewiele wiadomo. W Polsce, jak dotąd, wykorzystywane są trzy szczepionki dopuszczone na terenie całej UE.