13 czerwca 2024

Do izb lekarskich trafi 57 ton sprzętu za 20 mln zł (foto)

Rano 15 kwietnia na poznańskim lotnisku Ławica wylądował pierwszy z czterech samolotów transportujących środki ochrony zdrowia i życia zakupione w Chinach.

Foto: Jakub Wittchen, Kulczyk Foundation

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln zł, przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom działającej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, w sumie zakupiono 57 ton sprzętu.

– Gest pani Dominiki Kulczyk ma nie tylko wymiar materialny, ale przede wszystkim wymiar moralny dla nas wszystkich. Ten gest dobrej woli zapoczątkował podobne inicjatywy wielu darczyńców w całym kraju, którym chciałbym w imieniu całego środowiska lekarskiego podziękować – mówi prezes NRL Andrzej Matyja.

Dzięki darowiźnie zakupiono 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów klasy II, 100 tys. gogli i 100 tys. przyłbic. – Sprzęt będzie służył nam wszystkim, a przede wszystkim pacjentom. Te środki zaspokoją być może niewielkie potrzeby, ale pozwolą przynajmniej na ten moment udzielać bezpiecznych porad naszym pacjentom – dodaje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W sumie zaplanowano cztery dostawy z chińskiego Kantonu. Odbędą się one w kolejnych dniach. – Transport jest uzależniony od uwarunkowań po stronie chińskiej. Jest on starannie sprawdzany. Ze wszystkimi pojawiającymi się procedurami, sprawa jest bardzo dynamiczna, w związku z tym transport będzie przekazywany systematycznie w odstępach jeden-dwa dni – mówi Tomasz Karauda, pełnomocnik NRL i przedstawiciel Kulczyk Foundation.

Przy pomocy przedsiębiorców z Wielkopolski i przy wsparciu władz samorządowych Poznania zostanie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu trafi do okręgowych izb lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację Lekarze Lekarzom i izby lekarskie.

– Algorytm dystrybucji będzie bardzo prosty, będzie podzielony na lekarzy czynnych zawodowo w każdej izbie. Ze sprzętu będą korzystać absolutnie wszyscy, ci którzy są na pierwszej linii frontu. Nikt tego nie wydziela, działamy wspólnie, ramię w ramię, i lekarze i pielęgniarki i ratownicy – mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi Paweł Czekalski, przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję sprzętu.

Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Boeing Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej, co umożliwia m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT. Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.