19 maja 2024

E-stetoskop dla placówek POZ

Do 19 maja placówki POZ mogą składać wnioski w ramach naboru do pilotażowego programu E-stetoskop, w którym elektroniczne stetoskopy będą wykorzystywane w ramach teleporady – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Foto: pixabay.com

Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

Program E-stetoskop zakłada wykorzystanie elektronicznych stetoskopów (prostych urządzeń, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych) w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie realizowany w trzech etapach:

  • zakwalifikowanie placówek POZ do programu,
  • wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów,
  • ewaluacja programu pilotażowego.

Placówki zakwalifikowane do programu otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je chorym, w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady. Do działań finansowanych w ramach grantu należy przeprowadzenie badań z użyciem stetoskopu elektronicznego oraz wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM. Za każde zrealizowane badanie placówka otrzyma 100 zł brutto.

E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania  płuc chorego zostanie przesłany do lekarza. W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta” – informuje resort zdrowia w komunikacie.

Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym E-stetoskop, powinny wypełnić wniosek na stronie www.konkursy.mz.gov.pl. Wszystkie pytania dotyczące naboru należy kierować na adres e-mail: stetoskopy@mz.gov.pl.

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów przeznaczonych do pilotażu. Ministerstwo Zdrowia przewiduje możliwość wyboru ofert z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów zgłoszonych przez placówki POZ do udziału w programie.

Program wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w podstawowej opiece zdrowotnej.