15 czerwca 2024

Endometrioza – późne diagnozy

W Wielkiej Brytanii kobiety czekają średnio prawie dziewięć lat na rozpoznanie endometriozy – wynika z sondażu opublikowanego w marcu przez organizację Endometriosis UK, w którym wzięło udział ponad 4 tys. kobiet cierpiących na tę chorobę.

Fot. pixabay.com

Pytano je o drogę dochodzenia do właściwej diagnozy. Wyniki są niepokojące. Aż 78 proc. ankietowanych stwierdziło, że doświadczyło ze strony personelu medycznego lekceważenia, a nawet kwestionowania problemu.

Niemal połowa respondentek zgłaszała się do lekarza pierwszego kontaktu z objawami endometriozy co najmniej dziesięć razy, zanim ta choroba została wzięta pod uwagę jako potencjalna przyczyna dolegliwości. Jedna piąta co najmniej dziesięć razy odbyła wizyty u ginekologa przed rozpoznaniem.

Część pacjentek z powodu dolegliwości musiała szukać pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym. Sondaż pokazuje też pozytywne przykłady. Okazuje się, że w przypadku niektórych uczestniczek ankiety udało się postawić właściwe rozpoznanie w mniej niż rok.

Według autorów sondażu wyniki wskazują na niską świadomość na temat endometriozy i jej objawów wśród pracowników ochrony zdrowia i niezrozumienie pacjentów szukających pomocy. Zwracają też uwagę na brak świadomości o chorobie wśród społeczeństwa.

Źródło: Endometriosis UK