20 maja 2024

Francja. Kary za tzw. testy dziewictwa

Francuski rząd zapowiedział, że planuje zakazać wystawiania zaświadczeń poświadczających dziewictwo dla tradycyjnych małżeństw religijnych.

Foto: pixabay.com

Za wykonywanie takich testów i wydawanie certyfikatów ma grozić lekarzom kara roku pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 15 tys. euro.

Jak informuje BBC, pomysł jest częścią większego projektu legislacyjnego dotyczącego zmian w prawie, dzięki którym ma nastąpić wzmocnienie francuskich wartości świeckich i zwalczanie tego, co prezydent Emmanuel Macron nazywa „islamistycznym separatyzmem”.

Projekt ustawy ma być dyskutowany w parlamencie jeszcze w grudniu tego roku. Już teraz pojawiają się opinie, że kary powinny dotyczyć nie tylko medyków, którzy wykonują testy i wydają odpowiednie certyfikaty, ale też osób, które wymuszają na kobietach poddanie się procedurze poświadczania dziewictwa – np. rodzina czy narzeczony.

Eksperci podkreślają, że za karami powinny też iść kampanie edukacyjne wśród społeczności, w których takie praktyki są kultywowane. Według informacji podawanych przez France 3, ok. 30 proc. francuskich lekarzy zetknęła się z prośbą o wykonanie testu, ale większość z nich odmawia jego wykonania.

Poświadczanie dziewictwa u kobiet i młodych dziewcząt bywa stosowane w środowiskach muzułmańskich przed zawarciem małżeństwa. Takie praktyki stanowczo potępia ONZ i WHO.