3 marca 2024

Gastrolog przez trzy lata portretował pacjentów z NZJ

Gastrolog przez trzy lata portretował swoich pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ) część zdjęć można zobaczyć na stronie internetowej Towarzystwa „J-elita”.

Foto: Rafał Filip

Tym lekarzem jest prof. Rafał Filip, kierownik Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, a fotografowanymi – dwadzieścioro pacjentów działającego przy klinice Ośrodka Kompleksowego Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. W projekcie brał udział również artysta fotografik dr Krzysztof Pisarek z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Perspektywa patrzenia lekarza na pacjenta w szpitalu jest bardzo narzędziowa, mechaniczna. Chorzy na NZJ nie są jednak pacjentami jednorazowymi, towarzyszymy im przez wiele lat. To osoby, które w jakimś sensie się do nas przywiązują, a my do nich. Za każdym z nich kryje się jego osobista historia, doświadczenia i emocje – tłumaczy prof. Rafał Filip.

– Tak zrodził się pomysł, żeby przy pomocy fotografii spróbować pokazać prawdziwe oblicze pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Nie tylko ich cierpienie i cały bagaż trudnych przeżyć związanych z NZJ, bo przecież choroba ich nie definiuje, ale także ich codzienne życie, marzenia i radości – dodaje.

Każdemu z pacjentów robiono po dwa zdjęcia. Czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Jak podkreślają autorzy, to chorzy decydowali o tym, jak chcą być widziani i co jest dla nich ważne. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

– Całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a z nieswoistymi zapaleniami jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: „Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej” – wskazuje lekarz.

Zdjęcia trojga chorych można zobaczyć na stronie internetowej Towarzystwa „J-elita” z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit. World IBD Day obchodzony jest co roku 19 maja po to, by uświadamiać społeczeństwo i decydentów o problemach pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego.

– Cieszymy się, że możemy pokazać ten wyjątkowy projekt wyjątkowego lekarza, który w chorym widzi nie tylko pacjenta, ale także człowieka. To dla nas tym podwójnie ważne, bo wszystko odbywa się w wyjątkowym dniu dla pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit i ich najbliższych, kiedy mówimy głośno o naszych problemach – komentuje Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita” i matka dwóch córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna.