19 maja 2024

Głosujmy!

Czas pędzi nieubłaganie, czujemy to wszyscy. Dziwnie skraca się dystans pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Wielką Nocą, coraz szybciej mija czas pomiędzy letnimi urlopami. W samorządzie lekarskim nadszedł czas wyborów na ósmą kadencję.

dr Ryszard Golański

Foto: Marta Jakubiak

Koniec jednej kadencji i perspektywa kolejnej to czas podsumowań, wyciągania wniosków, ale także okres snucia planów.

W demokratycznych organizacjach, a taką z pewnością jest izba lekarska, to także czas wyborów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym lekarze w każdej z okręgowych izb lekarskich zostali przypisani do konkretnego rejonu wyborczego, mogli też wskazać rejon przez siebie wybrany.

W niektórych izbach powstały rejony zorganizowane przez Koła Młodych Lekarzy. W ten sposób nasi młodsi koledzy chcieli sobie zapewnić reprezentację na okręgowym zjeździe lekarzy, a przez to realny wpływ na decyzje personalne: skład okręgowej rady lekarskiej i to, co dla wielu najważniejsze – wybór Prezesa.

Należy cieszyć się z aktywności młodych kolegów.

W łódzkiej izbie korzystamy z tej aktywności w kilku komisjach rady okręgowej. W chwili, kiedy czytają te słowa, są już zgłoszeni kandydaci do ubiegania się o mandat delegata na okręgowy zjazd lekarzy, który jest najwyższą władzą samorządu lekarskiego na poziomie okręgu. Mam nadzieję, że wśród kandydatów jest sporo nowych twarzy i wielu młodych lekarzy.

Jeśli ktoś ma uwagi na temat funkcjonowania izby i pomysły, jak to działanie zmienić i usprawnić – najlepszym sposobem jest wzięcie udziału w wyborach i wskazanie tych kandydatów, którzy potencjalnie spełnią nasze oczekiwania, albo kandydowanie samemu i wzięcie udziału w zarządzaniu strukturami samorządu.

Jak Państwo wiedzą, po raz drugi wybory będą korespondencyjne.

Stosowne dokumenty otrzymamy listownie od naszej okręgowej komisji wyborczej. Dla tych osób, które nie zagłosują korespondencyjnie, w naszych miejscach pracy lub w izbie lekarskiej, w określonym terminie będzie dostępna urna wyborcza.

Mamy wiele uwag krytycznych co do zaspokojenia oczekiwań lekarzy przez izbę, ale to jest NASZ SAMORZĄD. Zachęcam Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w wyborach! Wypełnijmy kartę do głosowania i wrzućmy ją do skrzynki pocztowej.

Ryszard Golański
Redaktor naczelny „Gazety Lekarskiej”