18 maja 2024

Harvard zaprasza! Polscy lekarze wyjadą na staże do USA

Siedemnastu polskich lekarzy i naukowców wyjedzie na staże do najlepszych ośrodków medycznych w USA. Są laureatami drugiej edycji Programu im. prof. Franciszka Walczaka, rozstrzygniętej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Foto: pixabay.com

Polscy naukowcy i lekarze wyjadą na staże do takich ośrodków medycznych, jak Harvard Medical School, Memorial Sloan Kettering Cancer Center czy National Cancer Institute – National Institutes of Health – informuje NAWA.

Staże trwać będą od trzech do sześciu miesięcy. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych stypendyści Programu im. Walczaka będą brali udział w realizowaniu projektów naukowych, a także będą mogli przyjrzeć się codziennej pracy tamtejszych specjalistów podczas np. diagnozowania pacjentów czy przeprowadzania zabiegów terapeutycznych.

W drugiej edycji programu o stypendium na wyjazd mogli starać się lekarze i naukowcy z obszarów: kardiologii, onkologii, alergologii, chorób zakaźnych, a także z dodanych w tym naborze obszarów: kardiochirurgii, diabetologii oraz psychiatrii.

Wśród 17 przyznanych stypendiów stażowych najwięcej jest z obszaru onkologii (12), po dwa staże odbędą się z kardiologii i psychiatrii, jeden z diabetologii.

Naukowcy i lekarze, którzy zdobyli stypendium, pochodzą z uczelni medycznych i innych jednostek naukowych w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Zielonej Górze. Łączna kwota finansowania stypendiów stażowych w drugiej edycji wynosi 1,190 000 zł.

W pierwszej edycji programu także przyznano 17 stypendiów. „Wyjazd do University of California, Los Angeles dał mi możliwość realizacji konkretnego projektu badawczego oraz zdobycia unikalnego doświadczenia klinicznego, a także pozwolił nawiązać długofalową współpracę z wiodącym na świecie ośrodkiem zajmującym się obrazowaniem w kardiologii” – mówił o swoim stażu dr Mateusz Hołda z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat pierwszej edycji Programu im. prof. Walczaka.

Program im. prof. Franciszka Walczaka jest realizowany wraz z Ministerstwem Zdrowia. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie internetowej https://nawa.gov.pl.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl