15 lipca 2024

HCC: Szydło wręczyła nagrody, Szumowski mówił o innowacjach

W piątek, w czasie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wicepremier Beata Szydło wręczyła Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch). Inicjatorem przyznania tych wyróżnień jest Wojskowy Instytut Medyczny. Cel: uhonorować osoby i instytucje mające istotny wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku służb ratowniczych oraz ich funkcjonowanie.

Foto: MT

W trakcie sesji ”Czas na innowacje w branży wyrobów medycznych” minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił o znaczeniu nowoczesnych technologii dla gospodarki, w tym również dla ochrony zdrowia.

– Chciałbym, aby obszary, w których wykorzystywana jest współczesna telemedycyna, zaczęły wchodzić szerzej w zakres świadczeń, które są gwarantowane i refundowane – powiedział szef resortu zdrowia.

Problemem w jego ocenie są stosunkowo niewielkie możliwości oceny skutków finansowych i medycznych. – Nie mamy w Polsce narzędzi, które pozwoliłyby badać i finansować na szeroką skalę tego typu analizy na polskich populacjach – powiedział minister zdrowia.

Jako że prof. Łukasz Szumowski jest kardiologiem, nie mógł nie wspomnieć o telemedycynie i jej wykorzystaniu w telediagnostyce. – Telediagnostyka wchodzi bardzo szeroko w codzienna praktykę, począwszy od kardiologii, gdzie poprawia skuteczność w wykrywaniu chorych, poprzez diabetologię, ocenę ciąży i wiele innych obszarów. Z drugiej strony mamy technologie kosmiczne, np. biocybernetykę, która dostarcza bardzo zaawansowane urządzenia, niestety bardzo drogie, które coraz lepiej zastępują kończyny. Neurologia i sieci neuropodobne to również dziedzina na styku medycyny i innowacji – wyliczał minister.