28 lutego 2024

Hospitalizacja pogarsza stan zdrowia seniora?

W Polsce z roku na rok przybywa ludzi starszych, już teraz mamy 2,5 mln osób w wieku 75+. To oni stanowią coraz większy odsetek pacjentów, a trend ten cały czas będzie pogłębiał się. Już teraz co najmniej 1/3 przyjęć do szpitala dotyczy seniorów. Czy placówki medyczne i personel są dobrze przygotowani do udzielania pomocy tej specyficznej grupie chorych?

Foto: Marta Jakubiak

Zdaniem prof. Tomasza Grodzickiego, kierownika Oddziału Klinicznego Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, często zdarza się, że do placówki medycznej trafia całkiem sprawna osoba starsza, której przydarzyło się jakieś „ostre schorzenie”. Tam zostaje jej udzielona pomoc, ale w efekcie senior wychodzi ze szpitala w dużo gorszej kondycji. Dlaczego?

– Szpitale są nieprzygotowane do opieki nad osobami starszymi. Leczą chorobą, nie widząc człowieka. Senior, który jest hospitalizowany, doświadcza depersonalizacji, musi przebywać w nieprzyjaznym i nieznanym otoczeniu. Większość z nich potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach, ale nie ma kto im pomagać, bo brakuje personelu – tłumaczy prof. Grodzicki.

W jego ocenie niemal cały czas spędzają w łóżku, a po wyjściu ze szpitala pogłębiają się ich niesprawności dotyczące np. ubierania się czy toalety. Na dodatek u wielu starszych pacjentów, szczególnie przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej, rozwija się delirium, ponadto zdarzają się upadki i infekcje wewnątrzszpitalne podkrela profesor. W efekcie wielu seniorów zostaje wypisanych do domu w gorszym stanie, niż przed hospitalizacją. Tam nie bardzo mogą liczyć na pomoc, bo system opieki socjalnej zawodzi, więc znów wracają do szpitala i sytuacja się powtarza.

– Potrzeba w naszym kraju zmiany podejścia do starszego pacjenta. Przykładem mogą służyć oddziały geriatryczne. Tam opieka jest lepsza, a pobyt w takim miejscu zwiększa szansę na to, że pacjent po wypisie trafi do domu w dobrej formie – dodaje prof. Grodzicki. W dalszym ciągu jednak w naszym kraju brakuje specjalistów z zakresu geriatrii, jak również samych oddziałów o profilu geriatrycznym (zobacz więcej).