24 maja 2024

Ilu chętnych na studia medyczne w Białymstoku?

Trwa rekrutacja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich sukcesywnie, co klika dni pojawiają się nowe listy rankingowe i spośród osób, które się zarejestrowały, przyjmowani są kolejni studenci.

Foto: UMB

Taka sytuacja potrwa do końca września.

Zgodnie z informacjami przekazanymi wczoraj przez uczelnię, chęć studiowania na studiach stacjonarnych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zadeklarowało ponad 8400 osób. Najwięcej kandydatów pochodzi z regionu oraz sąsiednich województw: mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

Najwięcej maturzystów zarejestrowało się na kierunek lekarski, farmację i fizjoterapię

Najwięcej maturzystów zarejestrowało się na kierunek lekarski, farmację i fizjoterapię. Ogółem na nowych studentów czeka prawie 1100 miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Ostatecznie listy przyjętych na wszystkich kierunkach znane będą na koniec września.

Uczelnia zwiększyła limity przyjęć na pielęgniarstwie i położnictwie, a na pozostałych kierunkach limity są podobne do ubiegłorocznych. Rekrutacja na studia w języku angielskim trwa do 25 sierpnia. Planuje się przyjąć ponad 120 osób. Obecnie najwięcej kandydatów pochodzi ze Skandynawii, Niemiec, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych.

Natomiast 10 sierpnia rusza następny etap rekrutacji – rejestracja na studia drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz studia niestacjonarne na kierunkach: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, farmacji, analityce medycznej, kosmetologii i fizjoterapii.

Na kierunku lekarskim limit przyjęć został zwiększony do 80 miejsc.  Najbardziej obleganym kierunkiem jest jednak lekarsko-dentystyczny, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 22 chętnych.

Na nowych studentów UMB czeka prawie 1100 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich

Na studia drugiego stopnia, zapisywać można się na takie kierunki jak: dietetyka, elektroradiologia, fizjoterapia, kosmetologia, logopedia z fonoaudiologią, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne. W tym wypadku rejestracja potrwa do końca sierpnia.

Kwalifikacja osób na Wydziale Nauk o Zdrowiu nastąpi na podstawie średniej ocen z przebiegu studiów, a na kierunku kosmetologia na kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna. Aż do 28 sierpnia można zarejestrować się jeszcze na kierunek zdrowie publiczne.

W UMB trwa również rejestracja na studia podyplomowe. W Białymstoku można poszerzyć swoje kwalifikacje na kierunkach jak: suplementy diety w żywieniu ogólnym i sporcie czy biostatystyka – zastosowania statystyki w medycynie klinicznej, biologii i naukach o zdrowiu

Ofertę edukacyjną w tym względzie dopełnia: dietetyka kliniczna, psychodietetyka, interdyscyplinarne zastosowania badań epidemiologicznych, interdyscyplinarna opieka psychogeriatryczna, transkulturowość w interdyscyplinarnej opiece medycznej.